10 lat samorządu w Unii

Bronisław Komorowski jest zdania, że mądrze wykorzystane środki unijne rozwiązują wiele problemów Polski lokalnej. Prezydent wziął udział w Węgrowie na Mazowszu w debacie „10 lat polskich samorządów w Unii Europejskiej”.

Komorowski zaznaczył, że na członkostwie w Unii Europejskiej skorzystała cała Polska. Jak mówił, legendą jest to, że „korzyści z tytułu członkostwa przynależą dziś do większych lub wielkich aglomeracji miejskich”.

– Chciałem dzisiaj pokazać właśnie tutaj w Węgrowie, ogromną zdolność do mądrego wykorzystywania środków (unijnych), które rozwiązują wiele problemów także Polski lokalnej, Polski prowincjonalnej.

Węgrów ze swoimi prawie 13 tysiącami mieszkańców jest świetnym tego przykładem, że jak ktoś się stara, nie boi, to potrafi poradzić sobie z tym, by ściągnąć te środki i je mądrze wydać – podkreślił prezydent Komorowski. Jak zaznaczył, pieniądze z UE na nowo uruchomiły rozwój miasta.

Komorowski podkreślił, że Węgrów – miasto leżące 80 km od Warszawy – zdołało uzyskać dodatkowe środki na kwotę 200 mln zł, a razem z dopłatami bezpośrednimi to prawie 400 mln zł.

Zdaniem prezydenta pieniądze pozwoliły ponownie uruchomić rozwój powiatu obciążonego dużym bezrobociem po upadku zakładów przemysłowych. Dodał, że dokończenie rewitalizacji rynku w Węgrowie czy nowe rozwiązania komunikacyjne w tym mieście, to marzenia absolutnie realne, które mogą się spełnić i się spełnią.

Prezydent podkreślił też, że rolą rządu jest staranie się o to, by jak najwięcej z danej perspektywy budżetowej przypadło Polsce, a samorządy są od tego, by te środki jak najmądrzej wydatkować. Jak przekonywał, kluczowe jest, by mądrze wydać środki, które przypadną Polsce w ramach budżetu UE na lata 2014-2020.

Zdaniem Komorowskiego bez sukcesu polskiej samorządności, nie byłoby efektywnego wydatkowania środków z Unii Europejskiej.

– W Węgrowie widać, jak ważna jest rola samorządów w tym, by racjonalnie zagospodarować te środki, ale i zbudować perspektywę dalszego rozwoju – dodał.

Prezydent mówił też, że Polsce wcale nie było łatwo dostać się do UE i znaleźć sposób na skorzystanie z członkostwa. „Musieliśmy sami się tam wbić, wbiliśmy się skutecznie, także dzięki temu, że wcześniej zaczął funkcjonować samorząd” – ocenił Komorowski.

Jak przypomniał, przed wejściem Polski do UE było „wiele strachów” i „w różnych środowiskach i różnych miejscowościach dawały one o sobie znać, pod wpływem trudnych doświadczeń”.

W jego ocenie, Polacy są „narodem szczęściarzy”. „Przypadł nam w udziale niezwykle szczęśliwy los, w ciągu 25 lat od przemian demokratycznych i 10 lat od wejścia do UE” – uważa prezydent.

„To nie jest przypadek, że w badaniach opinii publicznej, w ciągu tych 10 lat poziom odpowiedzi, że Polacy czują się szczęśliwi wzrósł z 60 proc. do 84 proc.” – zauważył.

– To nie znaczy, że nie mamy problemów, ale i z problemami człowiek może być szczęśliwy, jeśli ma nadzieję na przyszłość – dodał Komorowski.

Dziękował też władzom Węgrowa za wprowadzenie Karty Dużej Rodziny.

Wizyta prezydenta w Węgrowie rozpoczęła się od spaceru po nabrzeżu Zalewu nad Liwcem, które zostało zrewitalizowane z funduszy europejskich. Na zakończenie Komorowski spacerował po Rynku Mariackim w Węgrowie, gdzie przywitał się z mieszkańcami miasta i pozował do wspólnego zdjęcia.

Źródło: PAP