100 000 zł na wyjazdy wójta

skoda octavia 2Ponad 100 tysięcy złotych kosztowały mieszkańców gminy Fajsławice przejazdy służbowe wójta Tadeusza Chruściela, jakie odbył samochodem prywatnym. Są to koszty delegacji krajowych i zagranicznych, które miały miejsce w latach 2010-2014.

Sprawą kosztów wyjazdów służbowych wójta zainteresowaliśmy się w połowie lutego. Zamieściliśmy wówczas, krótką wzmiankę o tym, że na stronie internetowej BIP gminy Fajsławice został opublikowany rejestr wyjazdów służbowych pracowników Urzędu Gminy. Nasz krótki tekst przeczytało w ciągu pierwszego tygodnia 1600 osób, a pod nim pojawiło się kilkanaście komentarzy. Nasi czytelnicy zwracali w nich uwagę na  liczne wyjazdy służbowe wójta. Pytali też o ich koszty. Zwróciliśmy się wtedy do władz gminy o przeslanie takich zestawień i kilka dni temu otrzymaliśmy odpowiedź.

Z otrzymanych dokumentów wynika, że wójt Tadeusz Chruściel przejechał w latach 2010-2014 samochodem prywatnym w celach służbowych łącznie 119 863 km. Koszty delegacji krajowych i zagranicznych wyniosły podatników  100 182 zł.

Pełne zestawienie wszystkich kosztów przedstawiamy poniżej.

Zestawienie rocznych wyjazdów wójta

NASZYM ZDANIEM

Czy 100 tys. na wyjazdy służbowe wójta to dużo czy mało? Dla niedużej wiejskiej gminy jest to całkiem okazała kwota. Jeżeli jednak uznamy, że wszystkie podróże były konieczne z punktu widzenia interesu naszej gminy, to będzie to wydatek uzasadniony. Problem jest jednak taki, że celowości tych wyjazdów nikt nie kontroluje. Jedynym organem do tego uprawnionym jest Komisja Rewizyjna Rady Gminy i to jej członkowie powinni zdecydować czy zaistniały przesłanki do zarządzenia kontroli. Szanse na to są raczej niewielkie bo radni w naszej gminie od wielu lat nie zdecydowali się na sprawdzenie działalności wójta i podległych mu urzędników. Zapewne czeka więc nas powtórka z historii. Tak jak do tej pory nie wyjaśniono sprawy umorzeń podatków, tak i teraz raczej nie mam co liczyć na to, że ktoś sprawdzi gdzie i po co jeździ wójt – za nasze pieniądze.

SM