XI Powiatowa Olimpiada Ortograficzna

27 maja w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Fajsławicach odbyła się XI Powiatowa Olimpiada Ortograficzna. Jej celem była integracja uczniów powiatu krasnostawskiego, a przede wszystkim wytworzenie pozytywnej motywacji do nauki ortografii u dzieci w młodszym wieku szkolnym. Organizatorem Olimpiady byli: dyrektor SP w Fajsławicach Janusz Pędzisz i zespół nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej na czele z p. Urszulą Paluch.

Olimpiada przeprowadzona była w dwóch etapach: szkolnym i powiatowym. W obydwu uwzględnione zostały trzy poziomy trudności ortograficznej, przyporządkowane uczniom kl. I, II, III. Do pierwszego etapu szkolnego przystąpiło 400 uczniów z 11 szkół powiatu. W eliminacjach wyłoniono po dwóch przedstawicieli do finałowego etapu konkursu. 27 maja  63 zwycięzców z poszczególnych szkół wyłonionych w I etapie, przystąpiło do rywalizacji na szczeblu powiatowym.

Otwarcia dokonał dyrektor SP w Fajsławicach Janusz Pędzisz. Powitał przybyłych gości m.in.: Wójta Gminy Fajsławice Tadeusza Chruściela, pana Roberta Jaworowskiego, rodziców na czele z Przewodniczącym Rady Leszkiem Wójcikiem oraz wszystkich uczestników wraz z opiekunami.

Konkurs rozpoczął się od napisania przez uczniów poszczególnych klas dyktanda.Treść dyktand została wylosowana przez jednego uczestnika, z przygotowanych wcześniej zestawów dla każdej klasy. Po napisaniu dyktand, komisje konkursowe przystąpiły do sprawdzania prac.

Okazało się, że spośród klas pierwszych dyktando najlepiej napisali:

I miejsce:

 • Julia Świech – Zespół Szkół nr 5 Krasnystaw – wych. pani Ewa Matysiak

II miejsce

 • Patrycja Łusiak – Zespół Szkół w Łopienniku Nadrzecznym – wych. pani Bożena Bielesza

III miejsce

 • Filip Szkoda- Zespół Szkół nr 4 Krasnystaw – wych.  pani Jolanta Wołos

Wśród uczniów klas drugich najlepiej napisali dyktando:

I miejsce

 • Klaudia Skubisz – Zespół Szkół nr 5 Krasnystaw – wych. pani Bożena Chmielewska
 • Aleksandra Chadaj  – Zespół Szkół w Siennicy Różanej – wych. pani Halina Kargul
 • Maja Wójcik – SP Fajsławice – wych. pani Urszula Paluch

II miejsce

 • Paula BodioZespół Szkół nr 4 Krasnystaw  – wych. Pani Małgorzata Wróbel
 • Oliwia Chadaj-  Zespół Szkół w Siennicy Różanej – wych.  Pani Halina Kargul

III miejsce

 • Krystian Galewski  – Szkoła Podstawowa nr 3 Krasnystaw –  wych.  Pani  Krystyna Gozdecka
 • Jakub Pawlak – Szkoła Podstawowa w Izbicy – wych. Pani Stanisława Margol

Uczniowie klasy III , którzy świetnie napisali dyktando to:

I miejsce:

 • Julia Zakrzewska  -Zespół Szkół nr 1 Krasnystaw – wych. Pani Dorota Mojska-Bąk

II miejsce

 • Katarzyna Ruszniak  – Szkoła Podst. w Fajsławicach – wych. Pani Małgorzata Madeja

III miejsce

 • Szymon Głuchowski – Zespół Szkół nr 4 Krasnystaw – wych. Pani Jolanta Dworucha
 • Aleksandra Pajer – Zespół Szkół nr 5 Krasnystaw – wych pani Jolanta Kuc
 • Angelika Latkowska – Szkoła Podst.. W Fajsławicach – wych. pani Małgorzata Kopeć

Wyżej wymienieni uczniowie otrzymali za uzyskanie I miejsca torby sportowe natomiast zdobywcy II i III miejsca nagrody książkowe. Wszystkie dzieci uczestniczące w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki. Pan Darek Janiszek podjął wszystkich uczestników w stołówce szkolnej pysznym obiadem.

Opiekunowie dzieci , których podopieczni zdobyli tytuł laureata, otrzymali drobne upominki w postaci zestawów piśmienniczych. Wręczenia nagród dokonali: dyrektor SP w Fajsławicach p. Janusz Pędzisz, pan wójt Gminy Fajsławice p. Tadeusz Chruściel, pan Robert Jaworowski oraz Przewodniczący Rady Rodziców p. Leszek Wójcik.

Uczestnicy Olimpiady nie tylko „pocili się nad ortografią”. Zespół Kolorowe Nutki wprowadził uczestników do Krainy Ortofrajdy, także zinscenizował  kilka utworów muzycznych. Natomiast uczniowie z klasy Va zaprezentowali inscenizację bajki pt. „Jaś i Małgosia”, przygotowaną pod kierunkiem pana Jerzego Wita i pani Iwony Sałagi. Panowała miła atmosfera, wszystkich gości pan dyrektor Janusz Pędzisz zaprosił na kolejną olimpiadę w przyszłym roku.

Nagrody sponsorowali: Rada Gminy w Fajsławicach, Robert Jaworowski – księgarnia „Libra”,  Dariusz Janiszek – Usługi Gastronomiczne, Spółdzielnia Uczniowska „Mrówka” .