Bezpieczna droga do szkoły. Kilka uwag.

Przejście dla pieszych

Od jutra droga do szkoły i z powrotem stanie się codziennym elementem w życiu każdego ucznia. Najmłodsi do placówek będą pokonywać drogi w małych miejscowościach i dużych miastach. Niestety, ta droga do szkoły nie zawsze bywa bezpieczna. Późna pora, nieoświetlona jezdnia, nieuwaga i nieroztropność uczniów, brawura kierowców – to elementy, które niestety sprzyjają wypadkom. Początek roku szkolnego to doskonała okazja do tego, by przypomnieć dzieciom jak powinny zachowywać się na drodze, by bezpiecznie dotrzeć do szkoły.

Wzorem lat ubiegłych prowadzone policjanci spotykać się będą  z dziećmi, zwłaszcza z tymi, które rozpoczynają naukę. Funkcjonariusze  przekażą im informacje jak należy zachowywać się na drodze. Do udziału w tych spotkaniach zostaną zaproszeni również nauczyciele i rodzice.

Policjanci „drogówki” przypominają, że to my dorośli odpowiadamy za bezpieczeństwo naszych pociech. Zróbmy wszystko, aby bezpiecznie dotarły one do szkoły i domu. Pamiętajmy, że przed rozpoczęciem roku szkolnego, warto przejść z dzieckiem z miejsca zamieszkania do szkoły. Wybrać najbezpieczniejszą drogę i przekazać wskazówki jak bezpiecznie pokonać tę trasę. Warto również wyjaśniać dzieciom jak powinny się zachować w sytuacji, w której czują się zagrożone.

Błędy popełniane w ruchu drogowym przez najmłodszych często wynikają z etapu ich rozwoju. Młodsze dzieci nie są w stanie podzielić swojej uwagi, koncentrują się tylko na jednej sprawie, rozmowie albo zabawie, nie rozumieją zagrożeń występujących w ruchu drogowym. Mimo że znają niektóre zasady ruchu, nie stosują ich na drodze, mają duże trudności ze zlokalizowaniem źródła dźwięku, oceną odległości i prędkości,

W pierwszych dniach września policjanci będą zwracać uwagę na ruch drogowy bezpośrednio w pobliżu placówek oświatowych. Z surowymi karami muszą się liczyć przekraczający dozwoloną prędkość. Funkcjonariusze będą bezwzględnie reagować na wszystkie przypadki wyprzedzania na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi. Podczas akcji policjanci będą sprawdzać stan techniczny pojazdów przewożących dzieci, prawidłowość ich oznakowania oraz wymagane dokumenty. Od rodziców egzekwowane będzie przewożenie dzieci w odpowiednich fotelikach.

Przypominamy także, że od dziś każdy pieszy, który będzie się poruszał po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego będzie groził mandat – od 20 do 500 zł.

Źródło: KWP Lublin