25 lat wolności – relacja z lubelskich uroczystości

25 lecie 1
Dokładnie w 25. rocznicę wyborów do Sejmu kontraktowego, w Lublinie spotkali się uczestnicy tamtych wydarzeń. W całym mieście odbyło się wiele imprez i uroczystości mających na celu  ich przypomnienie i uczczenie. Najważniejsze miały miejsce na Zamku Lubelskim, gdzie wręczono kilkadziesiąt odznaczeń państwowych i samorządowych. Dwa z nich trafiły do mieszkańców gminy Fajsławice.

25 lecie 2

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się o 9.00 rano Mszą Świętą w Katedrze Lubelskiej, którą odprawił Metropolita Lubelski abp. Stanisław Budzik. Przypomniał on znaczny udział kościoła katolickiego w tamtych wydarzeniach. Następnie uczestnicy przeszli do Zamku Lubelskiego, gdzie zostali przywitani przez organizatorów: Wojewodę Lubelskiego Wojciecha Wilka, Wicemarszałka Sławomira Sosnowskiego i Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka. Po nich głos oddano przewodniczącemu Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” – prof. Jerzemu Kłoczowskiemu.

W czasie uroczystości na Zamku wręczono kilkadziesiąt odznaczeń państwowych i samorządowych, z których dwa przypadły Krystynie Stępniak i Michałowi Stępniakowi z Ignasina. Zostali oni odznaczeni Odznakami Honorowymi „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego”.

25 lecie 3

W Lublinie odbyły się tez wiele uroczystości miej oficjalnych między innymi na dziedzińcu Zamku Lubelskiego odbył się Piknik Rodzinny. W programie znalazł się koncert Lubelskiej Federacji Bardów, animacje dla dzieci przygotowane przez stowarzyszenie KLANZA, warsztaty „sztukmistrzów”, zwiedzanie Baszty Zamku Lubelskiego. W centrum ustawiono kilka instalacji przypominających tamte wydarzenia, między innym na placu Litewskim ustawiono „Urny Wolności” instalację Teatru NN.

25 lecie 4