Barszcz Sosnowskiego przy drodze w Siedliskach

Barszcz sosnowskiego Siedliska 1

Zdjęcie przesłane przez naszego czytelnika, wykonane przy drodze gminnej w Siedliskach Pierwszych

Jeden z naszych czytelników alarmuje, że obok drogi gminnej w Siedliskach Pierwszych rośnie barszcz Sosnowskiego. To bardzo niebezpieczna roślina. Bliższy z nią kontakt może się skończyć bardzo boleśnie.

Barszcz Sosnowskiego

Poparzenia wywołane barszczem Sosnowskiego

Dziś otrzymaliśmy następującą wiadomość od jednego z naszych czytelników: – Barszcz znajduje się przy drodze gminnej w Siedliskach Pierwszych obok gorzelni. Skandalem jest to że nikt nic z tym nie robi a roślina rośnie tu od kilku lat, z tym że znajduje się coraz bliżej jezdni. A jak wiadomo nawet przebywanie z pobliżu barszczu jest niebezpieczne.

I rzeczywiście. Roślina stanowi zagrożenie nie tylko dla ludzi, lecz także dla zwierząt. Najbardziej niebezpieczne są wydzielane przez roślinę olejki eteryczne, które w kontakcie ze skórą powodują poważne, bardzo bolesne oparzenia. To za sprawą furanokumaryny, toksycznej substancji występującej we wszystkich częściach rośliny, która pełni funkcję obronną głównie przed małymi zwierzętami żywiącymi się roślinami. Jednak narażeni na atak barszczu są wszyscy przebywającymi w miejscu jego występowania – do poparzenia może dojść nawet bez kontaktu z rośliną.

Należy też wyjaśnić, że barszcz Sosnowskiego jest często mylony z podobnymi do niego gatunkami, należącymi do tej samej rodziny selerowatych: barszczem zwyczajnym, łopianem, pasternakiem zwyczajnym czy arcydzięglem litwor. Wszystkie te rośliny są jednak znacznie mniejsze. Dorastają najwyżej do 2 metrów wysokości, podczas gdy barszcz Sosnowskiego osiąga nawet 4 metry. Mają delikatniejszą budowę. Barszcz Sosnowskiego ma grube łodygi (do 10 cm średnicy), zakończone kwiatostanem w kształcie baldachu, mogącego mieć nawet do 50 cm średnicy. Pierzaste, osadzone na mięsistych ogonkach liście mogą dorastać nawet do 3 m długości.

Barszcz Sosnowskiego 7

Barszcz Sosnowskiego. Zdjęcie wykonane w zeszłym roku w okolicach Izdebna. Autor Tomasz Chuszcza

Zwalczanie barszczu leży w kompetencjach gmin (zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym) i może być finansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (w przypadku obszarów chronionych) oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW).

Barszcz sosnowskiego Siedliska 2

Zdjęcie przesłane przez naszego czytelnika, wykonane przy drodze gminnej w Siedliskach Pierwszych

Zaniepokojeni mieszkańcy, którzy zauważą rośliny na swoich działkach, mogą to zgłaszać do pracowników urzędu gminy, gdzie powinni uzyskać pomoc w ich usunięciu.

SM