Biała sesja

 

Tematem, który zdominował dzisiejszą XXXIX sesję Rady Gminy Fajsławice, był oczywiście śnieg, a konkretnie nieprzejezdne drogi na terenie naszej gminy. Na początku posiedzenia o udzielenie głosu poprosił pan Piotr Banach, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Krasnymstawie.

Przedstawił on radnym aktualną sytuację na drogach powiatowych, z których około 70% było na tą chwilę nieprzejezdnych. W wielu miejscach pługi śnieżne stały się bezużyteczne, a jedynym sposobem na udrożnienie dróg są wirniki. Jednak jak zaznaczył dyrektor, często po około 3-4 godzinach drogi te są znów nieprzejezdne. W związku z wyjątkową sytuacją, dyrektor poprosił cierpliwość i zrozumienie.  

Temat odśnieżania dróg wracał na sesji kilkukrotnie, między innymi interwencję w tej sprawie podjął mieszkaniec Boniewa, Dariusz Janiszek. Zwrócił uwagę na kiepskie efekty pracy osób zajmujących się odśnieżaniem dróg na zlecenie gminy. Opisywał, że po drodze nie da się przejechać nawet tuż po przejechaniu pługa. Pytał więc, po co płacić za takie usługi?

Na sesji, oprócz śniegu poruszono także inne kwestie. Warto wspomnieć, że w gminie pojawił się inwestor, chętny do otworzenia nowej apteki na terenie gminy. Radni w związku z tym zastanawiali się, czy inwestycja taka miałaby rację bytu.

Kolejny temat, nad którym obradowano, to pomysł na stworzenie „Ogródka zielarskiego”. Jego organizacją z naszej strony miałoby się zająć Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice, a jego partnerem miałby być Uniwersytet Przyrodniczy. Ponieważ pomysł wydaje się być bardzo ciekawy, będziemy do niego wracać w najbliższym czasie.

Do pozostałych spraw omówionych na sesji i podjętych uchwał odniesiemy się w kolejnych publikacjach. Niebawem zostanie opublikowane nagranie z obrad Rady Gminy.

Miejmy nadzieje, że następnym razem radni z większym entuzjazmem podejdą do kwestii samego nagrywania obrad i sytuacja z unikaniem obecnego na sali mikrofonu nie będzie już miała miejsca.