Czemierniki: Stracił posadę wójta za kłamstwo lustracyjne. A teraz zostanie zastępcą

Dziennik_WschodniJest kłamcą lustracyjnym, ale zostanie zastępcą wójta w gminie Czemierniki. Chodzi o byłego wójta tej gminy Kazimierza Sobieszka.

Wójt Sobieszek oświadczenie lustracyjne złożył w 2008 r. Twierdził w nim, że nie pracował ani nie współpracował z organami bezpieczeństwa PRL.

Zakwestionowało to biuro lustracyjne IPN. Sprawa trafiła do Sądu Okręgowego w Lublinie. Ten w grudniu 2012 roku orzekł, że wójt Czemiernik w czasie odbywania zasadniczej służby wojskowej był tajnym współpracownikiem kontrwywiadu wojskowego PRL o pseudonimie „Anna”. Konsekwencją orzeczenia była utrata stanowiska i trzyletni zakaz startu w wyborach do Sejmu, Senatu, Europarlamentu oraz do samorządu terytorialnego. Wójt przez dwa lata się odwoływał.

Bezskutecznie. Sobieszek wystąpił nawet do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ale ten, w kwietniu 2014 r. oddalił jego skargę kasacyjną. Procedura odwoławcza się wyczerpała. Fotel wójta zajęła przewodnicząca rady Krystyna Dobrowolska.

Teraz pani wójt zamierza powołać na swojego zastępcę… Kazimierza Sobieszka. – Jeszcze nie podpisałam z nim umowy, ale przymierzam się do tego. Najprawdopodobniej do 20 stycznia będzie powołany na swoje stanowisko – mówi Krystyna Dobrowolska. – Przez prawie 16 lat był wójtem tej gminy, pochodzi stąd, dobrze zna wszystkie sprawy.

Więcej…

Źródło: http://www.dziennikwschodni.pl