Czy fotoradar stanął w dobrym miejscu?

Źródło zdjęcia: lublin112

Fotoradar w Fajsławicach stoi już prawie od miesiąca. Mieszkańcy pytają jednak czy nie można było wybrać lepszego miejsca na jego ustawienie.

W połowie listopada w centrum Fajsławic stanął maszt fotoradaru. Jego uruchomienie ma nastąpić już za kilka tygodni. Wraz z jego budową pojawiły się jednak pytania o to, czy wybrane przez Inspektorat Transportu Drogowego miejsce jest tym właściwym. Wiele komentarzy wskazywało, że urządzenie byłoby dużo bardziej skuteczne, gdyby straszyło kierowców naprzeciwko Urzędu Gminy. Bo to na przejściach w ścisłym centrum doszło do największej liczby potrąceń pieszych.

Dlatego też kilka tygodni temu postanowiliśmy zapytać w Inspektoracie co zdecydowało o wyborze miejsca. Odpowiedzi udzielił nam Krzysztof Łazarowicz z Wydział Analiz i Rozwoju Systemowego Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym ITD: – Wybór lokalizacji stacjonarnego urządzenia rejestrującego w miejscowości Fajsławice został dokonany w oparciu o przeprowadzone analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz technicznych możliwości umiejscowienia takiego urządzenia, w tym dostępność przyłącza energetycznego i wpływ towarzyszącej infrastruktury drogowej. Pracownik Inspektoratu zaznaczył też, że wpływ fotoradaru na zachowanie kierujących pojazdami dotyczy nie tylko miejsca, w którym urządzenie jest zainstalowane, ale także w znacznej odległości od niego.

O tym czy Inspektorat Transportu Drogowego podjął dobrą decyzję, przekonamy się już niedługo.

SM