Dwa słońca nad Fajsławicami

Interesujące atmosferyczne zjawisko optyczne mogli obserwować mieszkańcy okolic Fajsławic podczas niedzielnego zachodu. Na niebie, na wysokości słonecznej tarczy, pojawił się świetlisty punkt mogący kojarzyć się z drugim słońcem.

Zaobserwowane zjawisko stanowi jedną z form słonecznego halo, które powstaje w rezultacie załamania światła słonecznego przechodzącego przez atmosferę w warunkach wystąpienia w niej chmur piętra wysokiego (ewentualnie mgły). Światło, które napotyka na swej drodze kryształki lodu lub cząsteczki wody zmienia swój kierunek, co prowadzi do wystąpienia zjawisk optycznych. Halo słoneczne może przybierać kilka form m.in.: kręgu parhelicznego, łuku okołozenitalnego, słupa lub słońc pobocznych. W przypadku zjawiska zaobserwowanego nad Fajsławicami było to właśnie słońce poboczne, zwane również parhelionem. Zdarza się, że parhelion występuje jednocześnie po obu stronach słońca tworząc efekt „trzech słońc”. Analizując przesłane przez internautę zdjęcia, można zauważyć, że po „wygaśnięciu” dodatkowego słońca, zarysowało się kolejne po drugiej stronie słonecznej tarczy. Można również śmiało założyć, że opisane zjawisko było widoczne również w innych okolicach Lubelszczyzny.

Halo słoneczne najczęściej możemy ujrzeć po dłużej utrzymującej się pogodzie wyżowej, bezpośrednio przed nadejściem niżu, kiedy pojawiają się na niebie chmury wysokie z rodzajów Cirrus, Cirrostratus czy Cirricumulus. W rezultacie zjawisko to podobnie zresztą jak same chmury piętra wysokiego (powstające one na wysokości od 5 do 13 km nad Ziemią) stanowią zapowiedź zmiany pogody, ze słonecznej wyżowej na pochmurną, niosącą opady.

Za przesłanie zdjęć dziękujemy Radosławowi Denisowi.

Tekst: http://www.krasnostawska.pl