Dziecinin: Niebezpieczne przejście znikąd do nikąd

dziecinin-wysepka-4

Trwa przebudowa drogi gminnej przez miejscowość Dziecinin. Inwestycji przyglądają się mieszańcy i coraz częściej przecierają oczy ze zdumienia. Okazuje się, że na ich drodze powstanie zupełnie niepotrzebne przejście drogowe z wysepką po środku. Dodatkowo mieszkańcy muszą sami zabezpieczać teren budowy żeby nie doszło do nieszczęścia.

Po zablokowanym wjeździe do garażu remizy na Woli Idzikowskiej, mamy kolejny absurd drogowy w naszej gminie. Tym razem jest to przejście dla pieszych z wysepką po środku na drodze gminnej w Dziecininie.  Na pierwszy rzut oka widać, że coś jest nie tak. Po co przejście w takim miejscu? Nikt przy zdrowych zmysłach idąc w pole czy do sąsiada nie będzie nadkładał sobie drogi żeby przejść przez przejście. Dodatkowo ruch na tej drodze jest znikomy, dlatego sami mieszkańcy nie widzą potrzeby dla malowania zebry w tym miejscu i to jeszcze z wysepką. A więc po co?

Po kilku rozmowach udało nam się ustalić przyczyny takiego stanu rzeczy. Pierwotnie opodal tego miejsca planowana był zatoczka autobusowa i chodnik. Okazało się jednak, że do ich budowy trzeba by nabyć grunt od prywatnej osoby i zapłacić za jego wyłączenie z produkcji rolnej.  Na to podobno zabrakło czasu i z projektu wyrzucono zatoczkę i chodnik. Przejście nie wiadomo po co zostało i to z dość wysoką wysepką. Mieszkańcy zaczęli się więc martwić jak przejadą tędy ze sprzętem rolniczym. Problem zgłoszono do gminy i w zeszłym tygodniu zapadła decyzja, że wysepka zostaje, ale zostanie obniżona do 4 cm ponad poziom asfaltu. Czyli absurd zostanie, ale przynajmniej nie będzie mieszkańcom utrudniał życia.

Okazuje się jednak, że wysepka już stanowi pewien problem i zagrożenie na drodze. Przez pewien czas wysokie krawężniki wysepki były oznaczone znakami, ale ostatnio zniknęły i w nocy niczego nie świadom kierowca może na nie najechać i zniszczyć samochód. Mieszkańcy szybko zdziałali i sami w tym miejscu ustawili trójkąty i inne elementy odblaskowe. Do poniedziałku, kiedy do prac wróci wykonawca powinno wystarczyć.

Koszt przebudowy drogi przez Dziecinin to 664.168,88 zł, w tym 332.084 zł dofinansowania z Funduszu Europejskiego PROW 2014-2020.

Za przesłane zdjęcia dziękujemy naszym czytelnikom.

dziecinin-wysepka-1 dziecinin-wysepka-2 dziecinin-wysepka-3

SM