Dzień Patrona w Fajsławicach

Od 4 lat Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Fajsławicach noszą imię Powstańców Styczniowych. 23 lutego 2017 r. to dzień, który społeczność szkolna poświęciła swojemu Patronowi.

To uroczyste i historyczne wydarzenie patronatem swym objął Lubelski Kurator Oświaty i Starosta Krasnostawski.

Przygotowania, praca nauczycieli i uczniów trwała od dłuższego czasu, a jej owoce przedstawiono właśnie 23 lutego 2017 roku. Uroczystość uświetnili swoją obecnością dostojni goście: Lubelski Kurator Oświaty Eugeniusz Pelak, starosta krasnostawski Janusz Szpak, wicestarosta Henryk Czerniej, przewodniczący Rady Powiatu Marek Nowosadzki, naczelnik Wydziału Oświaty Starostwa Marek Majewski, radny powiatowy Grzegorz Lipa oraz Sławomir Kamiński – rzecznik powiatu.

Gminę Fajsławice reprezentował wójt Tadeusz Chruściel. Obecni byli też dyrektorzy szkół z Łopiennika – Mariusz Sapko i z Siedlisk Drugich Marian Bogusz i Piotr Lipko, a także prezes Towarzystwa Przyjaciół Fajsławic – Adam Polski. Rodziców reprezentował przewodniczący Leszek Wójcik, sponsorów zaś (jednocześnie fundatorów nagród głównych – 10 calowych tabletów) Robert Jaworowski i Mirosław Gieracz z Fundacji ,,Janosik”. Ponadto nagrody ufundowała firma Arcos z Łęcznej i Studio Graficzno – Reklamowe Piotr Cichosz z Lublina.

W ramach obchodów Dnia Patrona przeprowadzono wiele konkursów promujących historię naszej gminy, regionu oraz ważne wydarzenia dla Polski XIX wieku.

W konkursach plastycznych dla dzieci kl. I – III ,,Najciekawsze miejsca w mojej gminie” najlepszymi okazali się: Gabriel Dubaj kl. I, Adam Woliński kl. I, Anna Madeja kl. IIa, Gabriel Tylec kl.III a, Karol Kostka kl. III b, Matylda Pioś kl. III b oraz Kinga Rybak    kl. III b.

W konkursie wiedzowym o gminie Fajsławice  ,,Wiem, kim jestem i skąd pochodzę”  I miejsce zajął Szymon Sałaga kl. III a, II miejsce zajęli Natalia Ruszniak kl. III a, Mateusz Kulbaka kl. III c, Barbara Bartnicka kl. II b, Julia Burdzanowska kl. II a, Paweł Dzirba kl. II a, Filip Bogusz kl. II a oraz Maja Jagiełło kl.II b. III miejsce zajęły Kinga Jankowska kl. II b i Karol Kostka kl. III b.

Największą popularnością cieszył się konkurs wiedzy o powstaniu styczniowym, bitwie pod Fajsławicami i powstaniach XIX wieku. Konkurs ten polegał na rozwiązaniu testu wiedzowego, a uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą z historii Polski XIX wieku, lecz również znajomością zagadnień związanych z kulturą, sztuką, ikonografią i obyczajowością epoki. Autorem zadań konkursowych i jednocześnie przewodniczącym obu Komisji Konkursowych był Marek Nowosadzki, a konsultantem naukowym dr Piotr Zieliński – obaj historycy z II LO w Krasnymstawie.

W kategorii szkół podstawowych udział wzięło 37 uczniów z 11 szkół. I miejsce zajął Rzemiński Maksymilian z Łopiennika Nadrzecznego, II miejsce Wasil Wiktoria z Fajsławic, III miejsce Kuter Bartłomiej również z Fajsławic. IV miejsce zajęli Szyba Szymon z Rybczewic, Kalisz Mikołaj z Siennicy Nadolnej i Ruszniak Katarzyna z Fajsławic, V miejsce Chwil Emilia z Fajsławic, VI miejsce Miłosz Tokarski z Trawnik, a VII miejsce Wójcik Ewa z Siedlisk Drugich.

W kategorii gimnazjum zwyciężyli: Krzykała Natalia z Fajsławic – I miejsce, Kokuszko Inga z Fajsławic – II miejsce oraz Kaluźniak Norbert z Siennicy Nadolnej – III miejsce. Na IV miejscu uplasowali się Kowalski Michał z Trawnik, Tryksza Agata z Zespółu Szkół nr 4 w Krasnymstawie i Błaziak Julia z Fajsławic, na V miejscu znaleźli się Parka Karol z Siedlisk Drugich, Błaziak Szymon i Dubaj Weronika z Fajsławic, zaś na VI miejscu Kulbaka Wiktoria z Fajsławic.

W trakcie uroczystości zebrani obejrzeli część artystyczną w wykonaniu uczniów klas gimnazjalnych pod kierunkiem pani Bożeny Omielańczyk.

W ocenie uczestników uroczystości i zgromadzonych gości dzień był bardzo uroczysty i interesujący, a ciekawe nagrody (ufundowane przez samorząd gminy i sponsorów) dla zwycięzców oraz smaczny poczęstunek przygotowany przez Dariusza Janiszka ubogaciły pobyt gościom i uczestnikom Dnia Patrona.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania nauczycielom i pracownikom obsługi za zaangażowanie w organizację uroczystości.

Źródło: http://www.sp-fajslawice.pl/

FOTOGALERIA