Dzień patrona w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Fajsławicach

Dzień Patrona 1

26 lutego 2015 roku w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Fajsławicach to dzień poświęcony patronowi – Powstańcom Styczniowym. Dzień obchodzono po raz drugi. Dla społeczności obu szkół to szczególnie uroczyste i historyczne wydarzenie. Patronat nad tym wydarzeniem objął Lubelski Kurator Oświaty i Starosta Krasnostawski.

Dzień Patrona 2

Właśnie pod Fajsławicami rozegrała się jedna z większych i tragicznych bitew powstania styczniowego 1863 roku. Od niedawna obie szkoły mają nadane imię i sztandar. Dlatego przygotowania i praca nauczycieli i uczniów trwała od dłuższego czasu, a jej owoce przedstawiono właśnie 26 lutego 2015. Uroczystość uświetnili swoją obecnością dostojni goście: starosta krasnostawski – Janusz Szpak, wicestarosta – Henryk Czerniej i przewodniczący Rady Powiatu – Marek Nowosadzki. Gminę Fajsławice reprezentował wójt Tadeusz Chruściel wraz z przewodniczącym Rady Andrzejem Wójcikiem. Obecni byli dyrektorzy szkół z Boniewa i Siedlisk II, rodzice, sponsorzy i przyjaciele szkół: Dariusz Janiszek, Robert Jaworowski i Piotr Cichosz z firmy Apus.

Dzień patrona 3

W ramach obchodów Dnia Patrona przeprowadzono wiele konkursów promujących historię gminy, regionu, ważne wydarzenia dla Polski XIX wiecznej, redagowanie opowiadań tematycznie związanych z powstaniem styczniowym.

Dzień Patrona 4

W konkursach dla dzieci z kl. I-III najlepszymi okazali się następujący uczniowie:

– konkurs plastyczny – „Ciekawe miejsca w mojej gminie” – Arkadiusz Kasperek kl. I c, Matylda Pioś kl. I b i Patryk Posuniak kl. I c

– konkurs wiedzowy – ,,Wiem kim jestem i skąd pochodzę” – Patrycja Cichosz kl. III a, Olaf Depa kl. III a i Bartłomiej Kuter kl. III b.

Bardzo ciekawym okazał się konkurs multimedialny. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów mieli za zadanie pokazanie prezentacji multimedialnej lub filmu- jakie mieli uzbrojenie powstańcy styczniowi i armia carska. Najlepsze prezentacje przedstawili:

– ze szkoły podstawowej: Weronika Dubaj kl. VI a, Monika Adamiak kl. VI b, Zuzanna Wójcik kl. V a

– z gimnazjum; Albert Błaziak , Inga Kokuszko, Grzegorz Paluch.

Konkurs Literacki polegał na zredagowaniu opowiadania tematycznie związanego z powstaniem styczniowym. W kategorii szkół podstawowych najlepsze prace były dziełem: Natalii Krzykały kl. VI b, Weroniki Dubaj kl. VI a, Moniki Adamiak kl. VI b. W kategorii gimnazjum najlepsze prace przedstawili: Julia Majchrowska kl. I b, Inga Kokuszko kl. I b, Konrad Adamiec kl. I a. Wyróżnienie otrzymała Joanna Turowska z Publicznego Gimnazjum im. Polonii Francuskiej w Trawnikach.

Dzień Patrona 5

 Niewątpliwie największa popularnością cieszył się konkurs wiedzy o Powstaniu Styczniowym. Konkurs polegał na rozwiązaniu testu wiedzy, a uczestnicy musieli wykazać się wiedzą nie tylko z historii Polski drugiej połowy XIX wieku, lecz również znajomością zagadnień związanych z historia regionu, kulturą, sztuką, ikonografią i obyczajowością epoki. Autorem testów, przewodniczącym Komisji Konkursowych i fundatorem nagrody głównej był pan Marek Nowosadzki- historyk, Przewodniczący Rady Powiatu Krasnostawskiego.

W kategorii szkół podstawowych udział wzięło 37 uczniów ze szkół z Łopiennika, Siedlisk II, Boniewa, Krasnegostawu, Trawnik i Fajsławic. Najlepszymi okazali się:

I – Natalia Krzykała z Fajsławic, opiekun Iwona Sałaga

II – Mateusz Gawiński i Kacper Szkoda ZS nr 4 Krasnystaw opiekun Marta Cięciera

III – Weronika Dubaj z Fajsławic opiekun Iwona Sałaga

W kategorii gimnazjum bezkonkurencyjnie najlepsi okazali się uczniowie z ZS nr 4 w Krasnymstawie. Wśród 42 uczestników konkursu podopieczni nauczycielki tej szkoły pani Marty Cięciery zajęli całe podium. Byli nimi:

I – Agata Tryksza

II – Michał Szyszkowski (ubiegłoroczny zwycięzca)

III – Katarzyna Dudek i Kornelia Fiszer

W trakcie uroczystości podsumowującej zmagania konkursowe zebrani mogli wysłuchać piosenek i pieśni patriotycznych przygotowanych przez uczniów pod kierunkiem pani Agnieszki Czemerys. Pani Agnieszka jest autorką śpiewnika zawierającego piosenki programowe kl. IV – VI i najważniejsze pieśni patriotyczne, które każdy uczeń, każdy Polak powinien znać. Występ był doskonałą promocją nowo wydanego śpiewnika.

W ocenie uczestników uroczystości i zgromadzonych gości dzień był bardzo uroczysty i interesujący. Zebrani mogli obejrzeć wystawę ,,Mobilne Muzeum Powstania Styczniowego w województwie lubelskim i bitwy pod Fajsławicami” przygotowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Fajsławic. Ciekawe nagrody (ufundowane przez samorząd i sponsorów) dla zwycięzców, smaczny poczęstunek i doskonałe ciasto przygotowane przez Pana Dariusza Janiszka , rodziców i sklepik szkolny ubogaciły pobyt gościom i uczestnikom Dnia Patrona.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania nauczycielom i pracownikom obsługi za zaangażowanie w organizację uroczystości. Zapraszamy za rok.

Źródło: http://www.sp-fajslawice.pl/