Dzień Solidarności i Wolności

Dzień Solidarności i wolności 2

Dzień Solidarności i Wolności jest obchodzony 31 sierpnia, w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. W celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 roku, Sejm RP w 2005 r. ustanowił ten dzień świętem państwowym.

Tegoroczne obchody Dnia Solidarności i Wolności rozpoczęły się od uroczystości w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie.

Wojewoda lubelski Wojciech Wilk w swoim przemówieniu przytoczył słowa ks. Jerzego Popiełuszki, że „Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat na lepsze”. Podkreślił jak ważna jest pamięć o sierpniowych wydarzeniach i Polakach, którzy odwagą, determinacją, poświęceniem oraz umiejętnością mądrego kompromisu przyczynili się do transformacji ustrojowej w Polsce.

Podczas uroczystości wojewoda dokonał aktu odznaczenia Czesława Linkowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, za wybitne zasługi dla niepodległości Polski, a także za osiągnięcia w działalności na rzecz społeczności lokalnej. Zostały przyznane również Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz osiągnięcia w pracy podejmowanej z pożytkiem dla kraju. Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczeni zostali działacze opozycji, którzy walczyli z dyktaturą komunistyczną.

Źródło: LUW