Flaki piaseckie trafiły na Listę Produktów Tradycyjnych

flaki

Trzy kolejne przysmaki z naszego regionu zostały wpisane na prowadzoną przez ministra rolnictwa ogólnopolską Listę Produktów Tradycyjnych. Są to słynne flaki piaseckie a także słodkowska kapusta z grzybami i śmietana tradycyjna z Bychawy.

Na ogólnopolską Listę Produktów Tradycyjnych, wpisane zostały trzy nowe przysmaki pochodzące z Lubelszczyzny. Obecnie lista liczy ponad 1500 pozycji, z czego 156 pochodzi z naszego regionu. Ponieważ lubelskie produkty tradycyjne to 10 proc. rejestru, mieścimy się w pierwszej czwórce regionów z największą ich liczbą. Nowe produkty to słynne w całym kraju flaki piaseckie a także słodkowska kapusta z grzybami i śmietana tradycyjna z Bychawy.

Flaki piaseckie od lat są słynne w całym kraju. Dla wielu osób, zwłaszcza smakoszy tej potrawy, Piaski są obowiązkowym przystankiem w podróży przez Lubelszczyznę. Pierwsze wzmianki o piaseckich flakach można odnaleźć z czasów, gdy odbywały się tam słynne targi końskie. Kupcy z całej Polski po udanej transakcji szli na kieliszek wódki i miskę flaków. Ułożono nawet o nich piosenkę. Pomimo zachodzących w restauracji Rarytas zmian, receptura flaków piaseckich, pozostała ciągle taka sama, jaka była w chwili otwarcia obiektu przez Gminną Spółdzielnię “Samopomoc Chłopską” w Piaskach w 1966 roku, łącznie z przygotowywaniem potrawy na węglowej kuchni.

Więcej…

Źródło: lublin112.pl