Wieniec dożynkowy wykonany przez mieszkańców wsi Widniówka w gminie Krasnystaw, zakwalifikowali się do konkursu wieńców dożynkowych. Jego rozstrzygnięcie będzie miało miejsce na dożynkach wojewódzkich w Radawcu w dniu 28 sierpnia 2016 r.
Poniżej opis tworzenia konkursowego wieńca, zamieszczony przez mieszkańców Widniówki na ich profilu w serwisie społecznościowym Facebook:
Dożynkowy wieniec 2016 r. Widniówka
Dożynki (dorżnięcie ostatnich kłosów zboża) wieńczą roczny cykl prac polowych. Tradycyjne święto wyraża podziękowanie za szczęśliwe zbiory i prośbę o urodzaj w następnych latach.
Plon niesiemy, plon w gospodarza dom aby dobrze plonowało po sto korcy z kopy dało …Przygotowania do poświęcenia wieńca na uroczystej mszy św. odprawianej w intencji dziękczynienia za zbiory 15 sierpnia, zaczęły się kilka tygodni wcześniej. Zbieranie i suszenie ziół, traw, polnych kwiatów. Następnie dobieranie kłosów zbóż, wyrywanie lnu, sortowanie, układanie.
Zgromadzone materiały czekały w stodołach na dzień rozpoczęcia prac. W tzw. międzyczasie spawanie stelażu- koncepcja wieńca nawiązująca do tradycji Widniówki z lat pięćdziesiątych XX w. W tamtym okresie wieniec miał kształt odwróconego serca. Piąty wieniec po czterdziestu latach przerwy nawiązywał właśnie do tamtych lat.W tym roku wieniec wyplatano w starym budynku po szkole. Mieszkańcy wybierając to miejsce chcieli zaakcentować jak bardzo ważny dla lokalnej społeczności jest niszczejący od lat budynek z którym wiąże nas szczególna więź. Wyrażamy nadzieję, iż wójt gminy Krasnystaw w końcu poważnie potraktuje oddolną inicjatywę utworzenia w budynku mini muzeum z izbą lekcyjną i mieszkaniem nauczycielki. Znajdzie odpowiednie środki na remont zabytku. Spełni obietnice i zrealizuje marzenia mieszkańców. Wieniec, symbol zebranych plonów, powstał w smutnym otoczeniu odrapanych ścian ale radosnej atmosferze szczęśliwego zakończenia żniw.
Pachnący ziołami, przyozdobiony kwiatami i owocami kaliny z bochenkiem chleba pośrodku w otoczeniu Pań w kolorowych chustach na ramionach prezentował się godnie, jak przystało na tradycyjny wieniec dożynkowy. Efektu dodała bryczka z parą pięknych koni.
Składamy serdeczne podziękowania zaangażowanym mieszkańcom za poświęcony czas, inwencję twórczą i wielką, udzielającą się otoczeniu radość z podtrzymania tradycji dożynkowych w Widniówce. Za liczną obecność na uroczystej mszy św. za wzruszenia, popołudniowe obtańczenie i obśpiewanie wieńca.Dobre słowo w kierunku: właściciela bryczki Pana Leszka Czernieja; pań niosących wieniec: Zosi Czerniej, Ireny Rotmańskiej, Teresy Kłys, Krystyny Kury; twórców wieńca: Moniki Bańka, Gosi Wójcik, Natalki Wójcik, Teresy Kłys, Zosi Czerniej, Marii Kanarszczuk, Urszuli Puchacz, Konrada i Grzegorza, Kasi, Kubie, Agatce i Michałkowi, Adrianowi, Emilce, Jankowi, Edziowi, Tomkowi i wielu innym osobom za duchowe wsparcie i grosz na dodatki i kościół 🙂
Podziękowania dla Państwa Bojarskich za piękny i pyszny bochen chleba z piekarni w Łopienniku Górnym 🙂
Sołtys Marcie Gawron za całokształt :-*
Za udostępnienie zdjęć dziękujemy sołtys wsi Widniówka pani Marcie Gawron
Najnowsze komentarze