Henpol w prokuraturze. Chodzi o miliony złotych

HENPOL

Lubelska firma budowlana Henpol trafiła pod lupę prokuratury. Chodzi o oszustwo na blisko 54 mln zł. Prokuraturę powiadomił o tym jeden z lubelskich banków.

Zawiadomienie trafiło do Prokuratury Rejonowej w Lublinie. Sprawę przejęli jednak śledczy z wydziału ds. przestępczości gospodarczej Prokuratury Okręgowej. Podejrzenia, o których informował bank okazały się na tyle poważne, że zapadła decyzja o wszczęciu śledztwa.

– Sprawa dotyczy oszustwa na szkodę banku przy usłudze tzw. eFinansingu – wyjaśnia Beata Syk-Jankowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej wLublinie. – Polegała ona na wykupieniu przez bank wierzytelności spółki.

Dzięki temu borykający się z kłopotami finansowymi Henpol mógł spłacić swoje długi i nadal korzystać ze wsparcia banku.

– Chodzi o prawie 54 mln zł – dodaje Syk-Jankowska. – Wykup dotyczył wierzytelności objętych fakturami, które przedstawił Henpol. Wiarygodność tych dokumentów wzbudziła wątpliwości banku.
Z informacji prokuratury wynika, że pieniądze zostały wypłacone. Część faktur mogła być jednak fałszywa. Śledczy sprawdzają więc, czy długi były prawdziwe i dokąd powędrowały środki z banku.
– Na obecnym etapie kompletujemy dokumentację – dodaje Syk-Jankowska. – Śledztwo prowadzone jest w sprawie oszustwa, a nie przeciwko konkretnej osobie.

Więcej…

Źródło: Dziennik Wschodni