Inspekcja odmawia montażu fotoradaru w Fajsławicach

Mieszkańcy Fajsławic muszą pożegnać się z myślą o szybkiej poprawie swojego bezpieczeństwa na krajowej „siedemnastce”. Inspekcja Transportu Drogowego odmówiła montażu fotoradaru. Walkę o urządzenia trzeba zaczynać na nowo.

Niestety Inspekcja Transportu Drogowego odmówiła instalacji fotoradaru w Fajsławicach. Na początku lutego zażądało tego ponad 1300 mieszkańców gminy, podpisując się pod wnioskiem o montaż urządzenia. Inspekcja tłumaczy swoją odmowę  w ten sposób, że zbudowała już cały system fotoradarów i nie planuje go powiększać. Fajsławice trafiły na listę rezerwową i w przypadku zmiany sytuacji, wniosek zostanie ponownie rozpatrzony.

Fotoradar był najszybszym sposobem na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców. Statystki którymi chwali się Inspekcja Transportu Drogowego na swojej stronie internetowej pokazują spadek liczby wypadków śmiertelnych o 52%, w miejscach gdzie pojawiły się urządzenia. Gdyby fotoradar w Fajslawicach stanął już kilka lat temu połowa osób, które zginęły w tym czasie mogłaby żyć. Najgorsze jest jednak to, że zagrożenie nie zmalało i z pewnością będą kolejne ofiary.

Źródło: http://www.gitd.gov.pl/

Źródło: http://www.gitd.gov.pl/

WALCZYMY DALEJ

Czy mamy przejść do porządku dziennego nad decyzją Inspekcji Transportu Drogowego? Na pewno nie! Ta walka jeszcze się nie skończyła i nie ma powodu żebyśmy się czuli na straconej pozycji.

W najbliższych dniach wystąpię do Inspekcji Transportu Drogowego o przesłanie wszystkich dokumentów dotyczących sprawy. Podejrzewam, że ich odpowiedź to tylko próba szybkiego nas zbycia, a sprawa jest dużo bardziej złożona. Zauważcie, że w chwili składania wniosku, pracownik odpowiedzialny za montaż fotoradarów był niemal pewien, że urządzenie stanie w ciągu najbliższych 5 miesięcy. Tego samego dnia w Fajsławicach miały miejsce oględziny, w których uczestniczyli pracownicy producenta fotoradarów. Odpowiedź, Inspekcji można było napisać w ciągu godziny, bo przecież już na początku roku wiadomo było, że system fotoradarów jest kompletny. Tymczasem Inspekcja zastanawiała się przez 3 miesiące co nam odpowiedzieć. Mam nadzieję, że w dokumentach tych znajdę argumenty, które pozwolą nam wygrać.

Nie możemy tez sobie odpuszczać i przy każdej okazji sprawę musimy nagłaśniać w mediach. Pracownicy Inspekcji muszą pamiętać, że czekamy. A jak już pojawią się plany rozbudowy systemu fotoradarów, to wybór Fajsławic w pierwszej kolejności będzie dla nich oczywisty.

SM

Poniżej treść odpowiedz ITD:

Document-page-001