Izbica: Walczą o uratowanie zabytkowego pałacu

Dwór w Fajsławicach 2

Zdjęcie przedstawia dworek w Fajsławicach, dawny budynek szkoły podstawowej. Zdjęcie wykonane w 2014 roku

Trwa walka o uratowanie zabytkowego pałacu w Orłowie Murowanym, w gminie Izbica. Na dziś zaplanowana była kontrola konserwatorska chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Po niej miało się odbyć spotkanie zwołane z inicjatywy poseł Teresy Hałas. Mieli w nim wziąć udział gminni i powiatowi samorządowcy oraz przedstawiciel Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Najnowsza historia tego zabytku jest niemal identyczna jak naszego dworku w Fajsławicach.

Obecnym właścicielem pałacu w Orłowie Murowanym jest należąca do włoskiego biznesmena spółka Giordano. Ta mimo ciążącego na niej prawnego obowiązku nie remontowała zabytku. Chociaż nabyła pałac od gminy za 400 tys. zł, to teraz zamierza sprzedać go niemal dokładnie za dwa razy tyle. Na dziś zaplanowana była kontrola konserwatorska chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. Po niej miało się odbyć spotkanie zwołane z inicjatywy poseł Teresy Hałas. Mieli w nim wziąć udział gminni i powiatowi samorządowcy oraz przedstawiciel Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. Razem radzili nad tym jak uratować zabytek.

Los zabytku w gminie Izbica jest identyczny jak naszego dworu w Fajsławicach. W marcu 2006 r. władze gminy przeprowadziły przetarg na sprzedaż nieruchomości, którego zwycięzcą okazała się spółka Jasmin, z siedzibą w Lublinie. Jednoosobowym Prezesem Zarządu Spółki, był i jest nadal, biznesmen mający polskie korzenie – Daniel Richard Polonczyk, posługujący się paszportem brytyjskim, prowadzący interesy głównie we Włoszech.

Z publikacji internetowych sprzed kilku lat dowiadujemy się, że w 2009 r. zapowiadał utworzenie w Lublinie konsulatu handlowego Somalii. Pojawił się w Polsce już kilka lat wcześniej. Założył wówczas dwie spółki z o.o. Giordano i Jasmin. Miały zajmować się m. in. hotelarstwem, restauracjami i obrotem nieruchomościami. W tym celu jego spółki zakupiły dwa zespoły pałacowo-parkowe: w Fajsławicach oraz w Orłowie Murowanym. Pieniądze na ich renowację mały popłynąć z Unii Europejskiej.

Przedsiębiorca nie podjął jednak żadnych działań zmierzających do zagospodarowania zabytków. Po jakimś czasie próbował je sprzedać za cenę kilkukrotnie wyższą niż sam zapłacił. Jednak do chwili obecnej nie znalazł chętnych.

MOIM ZDANIEM

Życzymy mieszkańcom gminy Izbica aby odzyskali swój zabytek, zadbali o niego i mogli się nim cieszyć jeszcze przez długie lata. Co do naszej nieruchomości to jej los jest już chyba przesądzony.

SM