Kolejna publikacja historyczna i znów o II wojnie światowej

Polska piechota na na linii obronnej

Polska piechota na na linii obronnej

Zaczynamy nowy cykl publikacji historycznych związanych z okresem II wojny światowej. Tym razem będą dotyczyły jednego wydarzenia, a mianowicie bitwy pod Fajsławicami, która miała miejsce w dniu 26 września 1939 r. Autorem tej publikacji jest Dominik Błaziak.

Dominik odezwał się do mnie pod koniec maja. Cyklicznie pojawiały się wówczas na łamach naszego serwisu wspomnienia Kazimierza Pełczyńskiego z okresu wojennego. Zaproponował, że sam może zredagować artykuł historyczny, zainspirowany wspomnieniami jego dziadka – Józefa Wójcika. Miał dotyczyć bitwy wojsk polskich z oddziałem niemieckim z końca września 1939 r. Dominik od dziecka wielokrotnie wysłuchiwał opowieści na ten temat.

W trakcie zbierania materiału okazało się, że źródeł historycznych było całkiem dużo. Bitwa była więc istotnym wydarzeniem, o którym niewielu mieszkańców z naszej gminy już pamięta. Dlatego zdecydowaliśmy z Dominikiem, że opublikujemy te materiały.

Z uwagi na ich znaczną ilość, postanowiłem podzielić całość na kilka części. Rozpoczynamy od przedmowy i opisu działań wojennych z początku wojny, następna jest relacja z pierwszej zwycięskiej fazy bitwy. Trzecia część ukazuje bitwę z perspektywy różnych uczestników, czwarta przedstawia drugą fazę potyczki, a ostatnia stanowi podsumowanie. Kolejne części postaramy się publikować cyklicznie.

SM