Kolumna już po remoncie [FOTORELACJA]

Zakończył się remont historycznej kolumny, której wizerunek znajduje się w herbie gminy Fajsławice. Budowlę otynkowano, pomalowano na biało, a wokół niej wylano betonową ławę zabezpieczająca kopiec, na którym znajduje się obiekt.

Kolumna 1

Tak wyglądała kolumna jeszcze miesiąc temu

Kolumna już od wielu lat domagała się interwencji. Znaczne ubytki w podbudowie z kamienia wapiennego groziły jej zawaleniem. My o sprawie pisaliśmy dwukrotnie i w końcu władze zareagowały.

Kolumna 3

Na zdjęciu widoczne ubytki w kamiennej podbudowie obiektu

Po pierwszych zdjęciach z renowacji wielu osobom nie spodobało się, że kolumna została otynkowana. Nie widać już czerwonej cegły z której została zrobiona, na pierwszy rzut oka trudno też ocenić, że mamy do czynienia z zabytkiem. Pojawiły się też liczne pytania, czy na taki sposób renowacji wyraził zgodę konserwator zabytków.  Dlatego zwróciliśmy się do władz gminy o dokumentację remontu. Odpowiedź powinna przyjść w przyszłym tygodniu.

img_0272

Kolumna w trakcie renowacji

img_0274

Tak kolumna wygląda obecnie po zakończeniu renowacji

koluman-po-renowacji-1

W sobotę pracownicy rozbierali rusztowania i sprzątali teren wokół budowli

koluman-po-renowacji-2

koluman-po-renowacji-3

Wokół kolumny wylano betonową ławę zabezpieczająca kopiec, na którym znajduje się kolumna

koluman-po-renowacji-4

koluman-po-renowacji-5

Miejcie w którym wcześniej były ubytki w kamiennej podbudowie

koluman-po-renowacji-6

Niestety po dokładniejszym przyjrzeniu się widać, że wiele elementów zdobniczych zostało wykonanych nierówno i bez staranności

koluman-po-renowacji-8

Widok z drogi krajowej nr 17

koluman-po-renowacji-7 koluman-po-renowacji-9

MOIM ZDANIEM

Warto teraz pomyśleć nad zagospodarowaniem kolumny i obszaru wokół niej. Jest ona jednym z najbardziej charakterystycznych symboli gminy. Status ten w dużej mierze uzyskała dzięki umieszczeniu jej w herbie gminy. Władze mogłyby zlecić opracowanie historii tego obiektu. Być może zorganizować niewielki parking z tablicą informującą o jego historii. Byłby to widoczny ślad tego, że cenimy naszą historię i jesteśmy z niej dumni.

SM