Unikalna publikacja

Unikalna publikacja

Udostępniamy dziś coś naprawdę wyjątkowego. Publikacja dotyczy działalności NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność w latach 1980 – 1995, została napisana w Boże Narodzenie 1994 r., a jej autorem jest Henryk Janusz Stępniak.

Spisaliśmy ją z niewielkich karteczek, odnalezionych w zbiorach rodziny Stępniaków. Fiszki zostały ponumerowane od 1 do 10 i widać, że ich treść powstawała na szybko, ale nie nosi zbyt wielu znaków skreśleń czy poprawek.

Wszystkie artykuły, które ukazały się wcześniej na naszej stronie, dotyczące działań Solidarności RI na terenie naszej gminy w latach 80-tych, były przedrukami z czasopism z tamtego okresu. Ich autorami byli zawodowi dziennikarze, którzy patrząc z zewnątrz, interesująco opisywali wydarzenia, jakie miały u nas miejsce. Przyjeżdżali tutaj, rozmawiali z ludźmi i zapisywali to, co uznali za najważniejsze z perspektywy kraju lub stolicy.

 Dzisiejsza publikacja, to relacja bezpośredniego świadka wydarzeń, jakie miały miejsce w Fajsławicach, w tamtym okresie. Świadka, który odegrał w nich najważniejszą rolę. Tekst nie zawiera tylko faktów, dat czy relacji z historycznych wydarzeń ale obejmuje także analizę kondycji NSZZ RI „Solidarność” w połowie lat 90-tych. Analizę, z puntu wiedzenia czasu, trafną i wnikliwą ale nie bez śladów osobistego stosunku jej autora do Solidarności rolników.

NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność w latach 1980 – 1995