Koniec absurdu umytej marchewki. Rolnik sprzeda produkty z własnego gospodarstwa

marchewkaZielone światło dla sprzedaży przetworzonych produktów z gospodarstw rolnych. Sejm zajmie się sprawą już na początku kwietnia. Jednak czeka nas ostry spór o zasady opodatkowania tej sprzedaży

Zgodnie z obecnymi przepisami polscy rolnicy mogą sprzedawać konsumentom wyłącznie nieprzetworzoną żywność. Taki stan prawny od lat budzi sprzeciw rolników, ale też konsumentów.

– Sytuacja jest taka, że można sprzedać brudną marchew, ale umytej już nie, bo jest przetworzona – wyjaśnia Cezary Kaźmierczak, lider Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. – To samo dotyczy np. ciast pieczonych w gospodarstwach. Żeby handlować takimi przetworzonymi produktami, trzeba spełniać warunki sanitarne takie same jak fabryka spożywcza.

Rolnik sprzeda przetworzoną żywność

Wszystko wskazuje na to, że wreszcie sytuacja poprawi się na korzyść rolników i drobnych producentów. Sejm zajmie się bowiem zmianami w przepisach zaproponowanymi przez Senat, które mają umożliwić sprzedaż przetworzonej żywności. Łatwiej będzie też produkować wino z własnego gospodarstwa, ale tylko do 100 hektolitrów rocznie.

Więcej…

Źródło: http://wyborcza.biz/