Krytyka prasowa nie w smak wójtowi

WP_000379

Doczekaliśmy się reakcji wójta Tadeusza Chruściela na sprawę umorzeń podatków w naszej gminie. Przypomnijmy, że po naszej publikacji „Wójt ujawnił komu umorzył podatki”, wiele osób zbulwersowało się umarzaniem podatków osobom uchodzącym za zamożne. Widząc reakcje mieszkańców, zażądaliśmy wyjaśnienia sprawy przez Komisję Rewizyjną Rady Gminy Fajsławice. Ta, mimo że zajęła się sprawą, niestety nie uniosła jej ciężaru.

Jak zareagował Wójt? Otóż na zebraniu wiejskim na Ignasinie, twierdził, że jestem przeciwko umarzaniu podatków osobom chorym lub poszkodowanym przez los, na ostatniej czwartkowej sesji twierdził, że „naigruję się” z czyjegoś nieszczęścia. Na dowód tego, w trakcie spotkań wyciąga listę osób, którym umorzył podatki i opowiada, jaka kogo spotkała tragedia. Manipuluje w ten sposób osobami, które nie znają sprawy, nastawiając je przeciwko nam. Próbuje wywrzeć na nas presję, żebyśmy przestali domagać się wyjaśnienia sprawy.

Aby dopełnić obrazu sytuacji należy dodać, że dostaliśmy kolejne pismo od prawników zatrudnionych przez Gminę Fajsławice. Domagają się usunięcia publikacji „Wójt nas straszy krokami prawnymi” i zamieszczenia w to miejsce sprostowania. Musielibyśmy to zrobić, gdyby znalazły się tam informacje nieprawdziwe. Zarzuty podniesione w tym piśmie dotyczą jedynie naszych opinii, nieprzychylnych dla wójta.

Wójt zapomniał jednak, że krytyka prasowa jest wartością chronioną w każdym demokratycznym państwie. W prawie prasowym znajdujemy następujący zapis:

„Kto utrudnia lub tłumi krytykę prasową, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Tej samej karze podlega, kto nadużywając swojego stanowiska lub funkcji działa na szkodę innej osoby z powodu krytyki prasowej, opublikowanej w społecznie uzasadnionym interesie.”

Pora żeby pan wójt przyzwyczaił się do gorzkiego smaku krytyki prasowej. Nieraz może i trudno w to uwierzyć, ale żyjemy w państwie prawa.