Łopiennik Górny: Lekarzu śmiało! Wystaw skierowanie na mammografię

MammografiaPrzez błahe nieporozumienie, panie nie dostają skierowań na badania mammograficzne. Lekarze nie chcą ich wystawiać, bo obawiają się, że zostaną zmuszeni do pokrycia ich kosztów. Firma, która organizuje badania zapewnia, że finansuje całość przedsięwzięcia.

Mammografia to badanie, które może uratować życie. Niestety mimo, że specjalnie przygotowane do badań autobusy co kilka miesięcy odwiedzają nasz powiat, są problemy żeby się do nich dostać. Potrzebne jest skierowanie. Lekarze niechętnie je wystawiają, bo obawiają się, że będą musieli pokryć  koszty. Kilka dni temu po zamieszczeniu ogłoszenia o kolejnej wizycie Mammobusu w gminie Łopiennik Górny, ukazał się pod nim wpis Gosi. Nasza czytelniczka zasygnalizowała, że są problemy w dostaniu się na badania: „Tak, tylko jest jedna przeszkoda, skierowania nie da żaden lekarz, ponieważ będzie musiał za to zapłacić. Lekarze twierdzą, że skoro to za darmo to po co pani skierowanie? Mi nie udało się nigdzie „wydębić” skierowania, i badanie przepadło. Jestem po 40-tce.”

Poprosiliśmy panią Agatę Jabłonowską – pracownika firmy LUX MED Diagnostyka organizującej badania, aby wytłumaczyła, dlaczego skierowania są konieczne i czy lekarze mogą obawiać się ewentualnych kosztów. Pani Jabłonowska wyjaśniła, iż w ramach pozyskanych przez jej firmę Funduszy Norweskich, mają możliwość bezpłatnego przebadania kobiet w wieku 40 – 49 oraz 70 – 75 lat. Kobiety muszą jednak przedstawić skierowanie na badanie. Obowiązek ten wynika z ustawy prawo atomowe. Badanie finansowane jest w 100% przez beneficjenta projektu, w związku z czym kosztem badania w żadnym wypadku nie jest obciążany lekarz, który wystawia skierowanie ani jednostka kierująca. Dziś zostały przesłane do Ośrodka Zdrowia w Łopienniku stosowne wyjaśnienia.

Należy także wyjaśnić, iż firma LUX MED w ramach badań w mammobusach realizuje także drugi program: „Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi”, finansowany z NFZ. Do udziału w nim nie trzeba skierowań, ponieważ panie objęte programem, są zewidencjonowane w systemie informatycznym i dlatego można kontrolować, czy wykonują mammografię zgodnie z przewidzianym interwałem. Program obejmuje wszystkie kobiety w wieku 50 – 69 lat.

Zatem, jeżeli macie najmniejsze wątpliwości czy podejrzenia lub pochodzicie z grupy ryzyka, nie zwlekajcie. Badajcie się. Profilaktyka i wczesne wykrywanie raka piersi znacznie zwiększa szansę na jego wyleczenie.

SM