Lublin świętuje 25 rocznicę Wyborów Kontraktowych

Plakat 1

– 4 czerwca 1989 roku w Polsce zdarzył się cud. Jestem dumna, że w tamtym czasie mogłam uczestniczyć w pracach Komitetu Obywatelskiego „Solidarności” – mówiła w trakcie czwartkowej konferencji prasowej w Teatrze NN Jadwiga Koc. Jednocześnie dodała: – Dzięki temu, co wtedy się stało, żyjemy w niepodległym kraju, dlatego świętujmy razem 4 czerwca. 

Organizatorzy lubelskich obchodów 25.rocznicy wyborów z 1989 roku mają nadzieję, że udział w nich wezmą wszyscy mieszkańcy miasta. Ponad podziałami. Gośćmi wczorajszej konferencji byli także przedstawiciele lokalnych władz: wojewoda, marszałek oraz prezydent Lublina.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9, od mszy w intencji Ojczyzny, odprawionej przez arcybiskupa Stanisława Budzika w archikatedrze lubelskiej. Potem wszyscy przejdą na Zamek, gdzie wykład wygłosi historyk prof. Jerzy Kłoczowski, w 1989 r. przewodniczący Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Województwa Lubelskiego.

Do Lublina przyjedzie 4 czerwca także Zbigniew Bujak, znany działacz opozycji demokratycznej z czasów PRL. W południe byli członkowie Komitetu Obywatelskiego spotkają się z mieszkańcami Lublina przy Krakowskim Przedmieściu 62 (pałac Morskich), gdzie komitet miał swoją siedzibę. – Prosimy, aby lublinianie przynieśli tam kwiaty, które potem będą rozdawane przechodniom przez osoby urodzone w 1989 roku. To będzie prosty gest, ale bardzo znaczący – podkreśla Jadwiga Koc.

Kulminacyjnym punktem obchodów będzie wspólne zdjęcie, które o godz. 12.30 zrobią sobie na placu Litewskim mieszkańcy Lublina. Plac będzie wyglądał inaczej niż zwykle. Wokół „baobabu” – tak jak pięć lat temu – stanie symboliczna instalacja Teatru NN „Urny Wolności”. – Nasz pomysł tak spodobał się przedstawicielom Kancelarii prezydenta Komorowskiego, że takie urny będzie można zobaczyć tym razem w 30 miastach Polski. To jest nasz wkład w rocznicę wyborów 1989 roku – mówił wczoraj Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN. O rocznicy słynnych wyborów pamięta wiele instytucji, np. Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie i Urząd Miasta zapraszają od 1 do 4 czerwca na Dni Wolności, które będą odbywać się na placu przed Centrum Kultury przy ul. Peowiaków 12.

Więcej…

Źródło: http://www.kurierlubelski.pl