Mali Obywatele

Plakat Mały Obywatel

„Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od małego kroku” jak powiedział chiński filozof Lao Tsy. Nie inaczej jest w aktywności obywatelskiej. To małe, lokalne inicjatywy budują fundament dla rozwoju społeczeństwa i tworzą więzi, które je spajają.

Poczucie przynależności społecznej, odpowiedzialności za najbliższe otoczenie trzeba zaszczepiać jak najwcześniej. Dzieciństwo to okres, kiedy należy kształtować takie cechy jak empatia i potrzeba niesienia pomocy innym. Takie zadanie postawiliśmy przed sobą tworząc projekt „Mały obywatel Duża sprawa”. Nasze działania zaczynamy od ogłoszenia konkursu, którego celem jest umożliwienie dzieciom z klas 4-6 szkoły podstawowej wyrażenie co chcieliby zmienić w swojej małej ojczyźnie. Zdajemy sobie sprawę, że pomysłowość dzieci jest nieograniczona, a potrzeby często spore i ważne. W naszym konkursie chcemy nagrodzić te najciekawsze, ale także takie, których celem jest działanie dla dobra wspólnego.

Konkurs „Mały obywatel Duża sprawa” to trzy kategorie, w ramach których możecie tworzyć Wasze pomysły: „Pomagamy innym dzieciom”, „Zwierzęta naszymi przyjaciółmi” oraz „Moje wymarzone podwórko”. Nie traktujecie ich jednak zbyt dosłownie. Potrzebujecie miejsca do gry w piłkę, a może już je macie tylko brakuje Wam drużyny? Chcielibyście mieć piękne stroje, fajną piłkę i z dumą reprezentować Waszą drużynę? Opiszcie to razem z Waszym trenerem, starszym kolegą, albo jednym z rodziców. „Moje wymarzone podwórko” może być także piłkarskim boiskiem. Może być nim także ściana, na której (oczywiście po uzyskaniu zgody) wymalujecie to co gra w Waszych duszach.

Być może w Waszej szkole są dzieci, które potrzebują pomocy, np. niepełnosprawni, dla których choroba jest poważną przeszkodą dla wspólnej zabawy. Możecie im pomóc i razem z nimi wymyślić ciekawy projekt jak włączyć takie osoby do pełnego udziału w życiu klasy, podwórka, a może nawet sportowej drużyny.

Z pewnością wielu z Was kocha zwierzęta. Macie psy, koty, rybki, ale bliskie Wam jest też los tych, które na co dzień nie mają domu. Możecie im pomagać np. organizując akcje dokarmiania, zakładania budek dla ptaków itd.

Obserwujcie swoją okolice, dostrzegajcie problemy i piszczcie do nas. Jest duża szansa, że zostaną one rozwiązane.

Zapraszamy do udziału w konkursie!

Regulamin i formularz zgłoszeniowy znajdziecie TUTAJ.

Biuro projektu:

Stowarzyszenia Inicjatyw Trawnickich
ul. Przemysłowa 1, 21-044 Trawniki
tel. 888 082 282, 512 133 575
email: info@malyobywatel.pl