Mamy najdroższy urząd gminy w powiecie

Administracja publiczna

Fragment uchwały budżetowej gminy Fajsławice na 2014 rok. Cały dokument na stronie: http://www.ugfajslawice.bip.e-zeto.eu/

Każdy mieszkaniec gminy Fajsławice wydał w roku 2014 na utrzymanie administracji gminnej 548,75 zł. Czy to dużo? To bardzo dużo. A żeby się o tym przekonać, wystarczy porównać tą kwotę z wydatkami w sąsiednich gminach. Tak jest już od lat i nie zanosi się, aby w następnych coś się zmieniło.

Nikt, w całym powiecie krasnostawskim, nie wydaje na utrzymanie administracji gminnej tyle, co mieszkańcy gminy Fajsławice. Taki wniosek można wyciągnąć z raportu, jaki opublikowało kilka dni  temu czasopismo „Wspólnota”. Opracowanie „Oszczędny urząd – ranking wydatków na administrację – 2014” jest publikowane już po raz piaty. Jego autorzy prezentują w nim zestawienie wszystkich samorządów, pod kątem wydatków poniesionych na administrację publiczną. Największe wydatki na ten dział to koszty zatrudnienia pracowników, zakup materiałów i wyposażenia, czy też diety radnych.

Poniżej zestawienie gmin wiejskich z terenu powiatu krasnostawskiego:

– Fajsławice – 548,75 zł,

– Gorzków – 412,78 zł,

– Izbica – 318,70 zł,

– Krasnystaw – 322,95 zł,

– Kraśniczyn – 341,13 zł,

– Łopiennik Górny – 386,90 zł,

– Rudnik – 309,94 zł,

– Siennica Różana – 399,95 zł,

– Żółkiewka – 299,05 zł.

Od czasu ukazania się pierwszego raportu, w 2010 roku, zajmujemy w nim najgorszą pozycję wśród gmin z terenu naszego powiatu. Dlaczego wydajemy aż tyle na nasz Urząd Gminy? Ja, nie słyszałem nigdy, aby ktoś próbował to wyjaśnić. Ostatnio ustaliliśmy, że nagrody dla pracowników gminy są relatywnie niskie. Co więc jest powodem tak wysokich kosztów utrzymania naszego Urzędu Gminy? Na pewno sprawą powinni zająć się radni z Komisji Rewizyjnej. Jeżeli nie mają na ten temat fachowej wiedzy, powinni zlecić audyt zewnętrznej firmie. Ktoś w końcu musi wyjaśnić gdzie jest ta dziura bez dna.

SM