Mamy pierwsze pieszo – rowerowe przejście graniczne w województwie lubelskim

Przejście pieszo rowerowe

Pieszo – rowerowe odprawy w Dołhobyczowie zostały uruchomione dziś o godzinie 11, czego symbolicznie dokonał wojewoda Wojciech Wilk. Gośćmi krótkiej uroczystości byli także konsul generalny Ukrainy w Lublinie Wasyl Pawluk, konsul honorowy Ukrainy Stanisław Adamiak, samorządowcy z gmin powiatu hrubieszowskiego, a także reprezentacji administracji ukraińskiej z regionu Sokala.

– Uruchamiamy pieszo – rowerowe przejście na przejściu w Dołhobyczowie, bo to najnowocześniejsze, otwarte zaledwie rok temu przejście i tu dysponujemy taką infrastrukturą, że nie trzeba było ani dużych pieniędzy, ani dużo czasu, by wydzielić oddzielny pas dla pieszych i rowerzystów – powiedział wojewoda Wojciech Wilk.

Podziękował również samorządowcom z powiatu hrubieszowskiego i przygranicznych gmin, które od kilku lat wnioskowały o utworzenie pieszo – rowerowego przejścia, a także środowiskom rowerowym, które również wychodziły z takim pomysłem. Wojewoda dziękował również komendantowi Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej Waldemarowi Skarbkowi, który mocno poparł pomysł.

Po zakończeniu krótkiej ceremonii wojewoda był pierwszym rowerzystą z Polski, który po odprawie paszportowej wjechał na terytorium Ukrainy.

Wydzielenie pasa pieszo – rowerowego na przejściu granicznym w Dołhobyczowie (wygrodzenie terenu, namalowanie pasów na jezdni) kosztowało 30 tys. złotych.

Piesi i rowerzyści będą mogli korzystać z przejścia w Dołhobyczowie do końca roku. Przez ten czas odprawy odbywają się pilotażowo, dla sprawdzenia zainteresowania pieszych i rowerzystów  tą formą podróży na Ukrainę.

Źródło: http://www.lublin.uw.gov.pl/