Milion Polaków traci przez koncerny energetyczne, bojące się konkurencji

Źródło: http://wiatrowe.pl/

Źródło: http://wiatrowe.pl/

200 tysięcy rodzin, czyli nawet milion osób w Polsce, nie będzie miało szans na założenie przydomowych instalacji produkujących energię elektryczną i tym samym obniżenie rachunków za prąd, po tym, jak Senat odrzucił poprawkę prosumencką do ustawy o OZE.

Zdaniem Grzegorza Wiśniewskiego, przeciwnikiem uchwalonej przez Sejm ustawy jest sektor energetyczny, który spodziewa się spadku sprzedaży energii swoim odbiorcom po pojawieniu się drobnym producentów prądu czyli prosumentów. Tymczasem, jak wylicza ekspert, koncerny zarobiłyby tylko o 1 procent mniej, gdyby prosumenci zaczęli wytwarzać dla siebie prąd.

–Gdy inne koncerny energetyczne  w Europie wchodzą w ten biznes, nasz kurczowo się przed tym broni – mówi.

Grzegorz Wiśniewski nie rozumie dlaczego Senat uchwala przepisy niekorzystne dla obywateli, a dobre dla wielkich firm energetycznych, wierzy jednak, że mimo wszystko Sejm spróbuje przywrócić korzystne dla gospodarstw domowych rozwiązania.

– Mam nadzieję, że argumenty środowisk reprezentujących prosumentów przekonają posłów, aby zagłosowali za przywróceniem tej tak ważnej dla miliona Polaków poprawki – mówi Grzegorz Wiśniewski.

Więcej…

Źródło: http://www.polskieradio.pl/