Nauczyciele z Fajsławic: – Walczymy nie tylko o pensje!

Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Fajsławicach

Dziś otrzymaliśmy list napisany przez nauczycieli ze Szkoły Podstawowej  w Fajsławicach, informujący o przyczynach protestu nauczycieli. Zwracają w nim uwagę, że walczą w tej chwili nie tylko o poprawę swojej sytuacji finansowej, ale też o poprawę kondycji polskiego szkolnictwa.  

Poniżej pełna treść oświadczenia:

MOIM ZDANIEM

Popieram protestujących nauczycieli. Popieram pomimo tego, że jako rodzic czwórki dzieci mam duży problem z zapewnieniem im teraz opieki, a jestem raczej pewien, że na rozwiązanie tego konfliktu będziemy czekać jeszcze bardzo długo.

Najbardziej trafia do mnie argument dotyczący przywrócenia godności zawodowi nauczyciela.  Dlaczego? Bo czy uczeń będzie chciał słuchać nauk od kogoś, kto zarabia mniej niż niewykwalifikowany robotnik na budowie? Czy będzie darzył szacunkiem kogoś kto ledwo wiąże koniec z końcem, zwłaszcza w tych czasach gdy wszystko przeliczane jest na pieniądze?

Czasy kiedy Polacy lubowali się w produktach miernej jakość minęły niepowrotnie wraz z latami 90-tymi, kiedy nie było nas po prostu stać na jakość. Każdy z nas wie, że gdy kupi kiepskie buty, będą go bolały nogi i będą mu służyły co najwyżej kilka miesięcy. Pytanie więc dlaczego niektórym się wydaje, że zatrudnią byle kogo na etacie nauczyciela, za kiepskie pieniądze i ta osoba wychowa im dzieci na ludzi sukcesu. Do tego trzeba najlepszych, najbardziej wartościowych osób, a ci wcale nie muszą pracować w szkołach. Zatrzymać ich mogą tylko godziwe warunki finansowe.

Oczywiście polski system szkolnictwa wymaga dużo głębszych zmian. Na część z jego największych bolączek zwracają uwagę protestujący nauczyciele. Warto wsłuchać się w ich postulaty.

SM