Nowe kopalnie dadzą na Lubelszczyźnie nowe miejsca pracy

Na Lubelszczyźnie chcą budować nowe kopalnie. Tamtejsze władze są przychylne inwestycjom, bo każde miejsce pracy w kopalni to cztery miejsca pracy w otoczeniu. Ponadto nowe kopalnie oznaczać też będą rozwój sektora usług.

Na Lubelszczyźnie zamierza m.in. wybudować kopalnię firma PD Co, będąca spółką-córką Prairie Downs Metals.

W Lubelskim Zagłębiu Węglowym występują o wiele korzystniejsze warunki geologiczne niż na Górnym Śląsku, w tym niemal poziomo zalegające pokłady węgla, brak uskoków oraz mniejsze skutki oddziaływania na powierzchnię.

Australijczycy mają koncesję na rozpoznanie złoża w obszarach znajdujących się w sąsiedztwie Lubelskiego Węgla Bogdanka. Mają udokumentować obszar, stworzyć dokumentację geologiczną, a później ubiegać się o koncesję eksploatacyjną.

PD Co ma w tym roku wykonać trzy kolejne odwierty badawcze. Kopalnia może ruszyć w 2021 roku. 

PD Co jest polską spółką-córką australijskiej spółki Prairie Downs Metals Limited, powołaną do wybudowania kopalni węgla kamiennego w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. W 2012 roku otrzymała ona cztery koncesje na rozpoznanie złóż węgla na Lubelszczyźnie, obejmujące 184 kilometry kwadratowe terenów położonych w pobliżu kopalni w Bogdance.

W ubiegłym roku PD Co zdołała wykonać cztery wiercenia w gminach Cyców, Wierzbica i Siedliszcze, sięgające głębokości 960 metrów. Trzy kolejne otwory zostaną wywiercone w gminach Cyców i Wierzbica. 

Spółka PD Co chce zakończyć prace badawcze w 2015 roku i otrzymać koncesję wydobywczą w 2016 roku. Gdyby tak się stało, to kopalnia mogłaby ruszyć w 2021 roku. Szacunki wskazują, że budowa kopalni kosztowałaby ponad 2 mld zł. Zatrudnić miałaby ona ok. 2 tys. osób.

– Kapitał prywatny, w tym Australijczycy na Lubelszczyźnie, czy też Kopex, pokazuje, chcąc budować u nas kopalnie, że węgiel to paliwo przyszłościowe, tanie i pewne – mówi portalowi wnp.pl Wacław Czerkawski, wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce. – Nie wolno więc skreślać węgla! Jeszcze długo polska energetyka będzie na nim bazować.

Węgiel z nowych kopalń będzie mógł zastąpić surowiec, jaki trafia do nas z zagranicy. Poza tym inwestycje w nowe kopalnie to miejsca pracy w tych kopalniach oraz w ich otoczeniu. A to, szczególnie dla takiego regionu jak Lubelszczyzna, trudne do przecenienia.

Więcej…

Źródło: http://www.wnp.pl/