Obchody 1050. rocznicy chrztu Polski w Fajsławicach

Chrzest Polski

W 966 roku pierwszy historyczny władca Polski z dynastii Piastów przyjął chrzest. Było to doniosłe wydarzenie dla naszego państwa – wprowadziło Polskę do społeczności chrześcijańskiej i podniosło prestiż Mieszka I  na arenie europejskiej, a przybycie do państwa polskiego wykształconych duchownych dawało dostęp do kultury i nauki ówczesnego świata. Jednocześnie chrzest niwelował próby podboju państwa polskiego, które mogły być dokonywane pod pozorem chrystianizacji.

14 kwietnia 2016 roku przypadła 1050. rocznica tego wydarzenia. Z tej okazji 21 kwietnia naszą szkołę odwiedzili rekonstruktorzy z Agencji Widowisk Historycznych „Arkona”, którzy opowiedzieli uczniom klas 4-6 o życiu Słowian oraz o czasach Mieszka I i jego następców. Uczniowie obejrzeli elementy uzbrojenia wojów, a także utrwalili informacje z okresu wczesnego średniowiecza.

22 kwietnia uczniowie koła historycznego z klasy 5 A pod kierunkiem pani Iwony Sałagi przygotowali dla społeczności szkolnej inscenizację oraz projekcję filmu pt. „966 r. – Polska w rodzinie chrześcijańskiej Europy.” Uczniowie, wcielając się w role średniowiecznych postaci, opowiedzieli o małżeństwie Mieszka I z czeską księżniczką Dobrawą i przyjęciu przez niego chrztu.