Oskarżeni ws. zranienia rolnika podczas zawodów strzeleckich

Dwaj członkowie Ligi Obrony Kraju w Bełżycach (Lubelskie), w tym policjant, odpowiedzą przed sądem za zorganizowanie zawodów strzeleckich na nieprzystosowanym do tego terenie. Podczas zawodów, które odbyły się na wyrobisku piachu, postrzelony został 56-letni rolnik.

– Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego w Kraśniku – poinformowała dzisiaj rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska.

Oskarżeni to prezes Klubu Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju oddziału w Bełżycach 61-letni Janusz W. oraz członek Ligi Obrony Kraju w Bełżycach, 39-letni policjant Mariusz B.

Sprawa dotyczy zdarzeń, które miały miejsce w październiku 2012 r. w miejscowości Kępa (Lubelskie). Na tamtejszym wyrobisku piachu urządzone zostały zawody strzeleckie, w których oprócz dorosłych, uczestniczyło też troje dzieci w wieku 9-12 lat. Według ustaleń prokuratury jeden z pocisków wystrzelonych z broni palnej krótkiej, podczas tury strzelania zorganizowanej dla małoletnich, przeleciał ponad górną ścianą wału piachu i ok. 600 metrów dalej trafił w plecy 56-letniego rolnika, który wykonywał tam z innym mężczyzną prace polowe. 56-latek doznał uszkodzenia kręgosłupa, jest sparaliżowany, nie chodzi.

Januszowi W. prokuratura zarzuca, że w październiku 2012 r. jako prezes oddziału Ligi w Bełżycach zorganizował zawody strzeleckie w Kępie, na terenie nieprzystosowanym do pełnienia funkcji strzelnicy. Jak ustaliła prokuratura, obiekt, w którym odbywało się strzelanie, nie posiadał wymaganych prawem zezwoleń, nie było też zabezpieczeń przed wydostawaniem się pocisków poza jego obszar – nie było m.in. wymaganych przesłon, kulochwytów, ani oznaczonych stanowisk strzeleckich.

Więcej…