Powstanie fundusz wspierający inwestycje samorzadów

Utworzenie funduszu wspierającego inwestycje samorządowe zapowiedział w środę podczas X Ogólnopolskiej Konferencji BGK dla JST wiceminister skarbu Paweł Tamborski. Fundusz ma dysponować kapitałem w wysokości 600 mln zł.

„Pracujemy nad powołaniem funduszu dedykowanego jednostkom samorządu terytorialnego, który będzie inwestował w akcje oraz udziały samorządowych spółek infrastrukturalnych. W ten sposób spółki pozyskają wolne środki na rozwój infrastruktury np. wodno-kanalizacyjnej” – powiedział Tamborski.

Nad powołaniem funduszu, który ma zwiększyć potencjał inwestycyjny samorządów pracują Polskie Inwestycje Rozwojowe i Bank Gospodarstwa Krajowego.

600 milionów dla samorządów na początek

Wiceminister zapowiedział, że wkrótce spółka PIR ruszy z tzw. roadshow, podczas którego będzie przedstawiała samorządowcom zasady działania funduszu. Pierwsze takie spotkanie ma się odbyć jeszcze w kwietniu.

W rozmowie z PAP wiceminister wyjaśnił, że prace nad utworzeniem funduszu są bardzo zaawansowane. Docelowo ma on dysponować kwotą ok. 600 mln zł. Fundusz będzie działał w ramach Polskich Inwestycji Rozwojowych (PIR).

Zdaniem Tamborskiego Polskie Inwestycje Rozwojowe przecierają szlak współpracy z samorządami. Po dokapitalizowaniu spółka będzie dysponowała kwotą 10 mld zł.

„Te pieniądze uzyskane z prywatyzacji – mam nadzieję – będą wracały do społeczeństwa, będą wracały do samorządów; staną się kołem zamachowy inwestycji poprawiających jakość życia lokalnych społeczności” – mówił Tamborski.

Podkreślił, że PIR będą także współpracowały z samorządami w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP).

Pierwsza umowa z Funduszu Mieszkań na Wynajem

Obecny na konferencji BGK wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk zapowiedział natomiast podpisanie już 21 maja pierwszej umowy z deweloperam w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem. Umowa ma dotyczyć zakupu całego budynku z lokalami lub rozpoczęcia jego budowy.

Prezes BGK Dariusz Kacprzyk wyjaśnił, że na razie rozmowy w sprawie zakupu budynku lub jego budowy są prowadzone z trzema deweloperami. „Projekty są zlokalizowane w dwóch miastach. Komitet Inwestycyjny (Banku Gospodarstwa Krajowego – PAP) podejmie decyzje najprawdopodobniej po świętach, który projekt wybrać do podpisania umowy 21 maja” – poinformował.

Dyrektor Departamentu Inwestycji Kapitałowych Piotr Kuszewski powiedział dziennikarzom, że w ciągu najbliższych dni Fundusz Mieszkań na Wynajem ruszy operacyjnie.

Fundusz Mieszkań na Wynajem to inicjatywa BGK. Jego celem jest zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem. W ubiegłym roku zarząd banku powołał spółkę TFI BGK, w ramach której ma działać fundusz. Za jego inwestycje oraz zarządzanie jego aktywami ma odpowiadać zarejestrowana już spółka BGK Nieruchomości.

Fundusz Mieszkań na Wynajem nie będzie kupował pojedynczych mieszkań, lecz całe budynki z lokalami lub będzie zlecał ich budowę. W najbliższych latach BGK planuje zainwestować poprzez Fundusz 5 mld zł na zakup ok. 20 tys. mieszkań w największych miastach. Chodzi o Warszawę, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań i Łódź.

„W pierwszym roku w ramach funduszu wydamy tylko część tych pieniędzy. Największą liczbę inwestycji przewidujemy w drugim i trzecim roku działalności inwestycyjnej” – zapowiadał wcześniej Kacprzyk.

W X Ogólnopolskiej Konferencja BGK dla JST, która odbywa się w dniach 9-10 kwietnia w Warszawie uczestniczy ok. 300 samorządowców i przedstawicieli administracji centralnej. Głównym tematem tegorocznych dyskusji są inwestycje w rozwój oraz finansowanie zwrotne i projektowe inwestycji samorządowych. Partnerem konferencji jest Bank Światowy. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent RP Bronisław Komorowski.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP