Przesiądźmy się w końcu z furmanki do samochodu – wywiad z Radosławem Idzikiem, kandydatem na wójta gminy Fajsławice

Radosław Idzik 2

Wywiad z Radosławem Idzikiem – przedsiębiorcą i Radnym Gminy Fajsławice, ubiegającym się  o stanowisko wójta.

Fajsławice 24: Witam. Czy zaskoczył cię wynik wyborów z ostatniej niedzieli?

Radosław Idzik: Na wstępie chcę się zwrócić do mieszkańców  i podziękować za zaufanie jakim mnie obdarzyli. Jest to dla mnie bardzo motywujące, DZIĘKUJĘ!

Wracając do pytania, to wynik głosowania nie zaskoczył mnie. Było czterech kandydatów, głosy się rozłożyły, każdy mieszkaniec głosował na swojego faworyta.

Widzę, że zaangażowałeś się bardzo w te wybory. Czemu tak bardzo chcesz zostać wójtem naszej gminy? Przecież to bardzo duża odpowiedzialność i nerwy. Przecież nie z powodu pieniędzy?

Poczułem w sobie duszę społecznika. Odkryłem to kiedy sprawowałem mandat radnego. Zauważyłem, że w mojej codziennej pracy nie mogę się w pełni realizować i dlatego teraz chcę poświęcić część swojego życia dla innych. Pracując w Radzie Gminy przez dwie kadencje, w oparciu o potrzeby mieszkańców zbudowałem swoją wizję tego co chciałbym zrobić dla gminy. Chcę ją wspólnie z mieszkańcami zrealizować, po to, żeby nam wszystkim żyło się lepiej. Zaryzykowałem dużo, swoją pozycję i wpływy, ale od chwili gdy zrozumiałem, że jedyną drogą do pozytywnych zmian w gminie jest zmiana wójta, nie wahałem się ani chwili. Już niedługo się wyjaśni czy postąpiłem słusznie. A wspomniana przez Ciebie odpowiedzialność, nerwy, to nieodłączny element pracy managera. Zawsze trzeba mieć trzeźwą głowę do podejmowania ważnych decyzji. Pieniądze są drugorzędne. Muszę przyznać, że są profesje mi znane, gdzie zarabia się więcej.

Nie widziałem w twoim programie jakichkolwiek zapowiedzi zmniejszania pensji czy zwalniania pracowników? Czy osoby zatrudnione w sektorze budżetowym maję się Ciebie obawiać?

To zupełnie irracjonalne uczucie. Osoby te nie mają się czego obawiać, od lat współpracuję z wieloma osobami i zawsze umiałem się dogadać. Jestem zwolennikiem zawierania kompromisów i partnerstwa. Stawiam na rozwój, podnoszenie wiedzy i kompetencji zawodowej pracowników. A zapowiadanie obniżenia pensji, redukcji etatów, to są hasła populistyczne. Jestem przekonany, że pracownicy Urzędu Gminy czy szkół szybko zrozumieją, że nie było się czego bać.

A jak oceniasz program wyborczy obecnego wójta? Byłeś radnym przez dwie kadencje wiesz jaki jest stan finansów gminy. Czy jego obietnice wyborcze są realne do spełnienia?

Wójt na realizację obecnie zgłaszanych propozycji wyborczych miał 16 lat podczas sprawowania Urzędu. Czy wcześniej mieszkańcy mieli inne potrzeby? Czemu wcześniej ich nie słuchał? Za każdym razem, przed każdymi wyborami obiecywał kolektory słoneczne, kanalizację w Suchodołach, lekarza pediatrę, i wiele innych…  Dzisiaj historia się powtarza. Tym razem wierzę, że mieszkańcy Fajsławic nie dadzą już się oszukać.

Ja stawiam na rozwój młodzieży i klubów sportowych. Doprowadzę do tego, że będzie przyjmował w Fajsławicach lekarz pediatra i przeprowadzona zostanie modernizacja drogi w Siedliskach do Ksawerówki, i drogi do Trawnik. Pozyskam środki na kolektory słoneczne, kanalizację  i oczywiście stawiam na rozwój gospodarczy. To są potrzeby pierwszej kolejności, które szczegółowo opisałem  w swoim programie.

A co do finansów, to faktycznie następny wójt będzie miał nad czym się głowić. Bo gmina jest zadłużona. W tym roku wzięliśmy kolejne kredyty, przez to szansa na realizację kanalizacji w Suchodołach zapewne zostanie odłożona na kolejne lata. A budowa kanalizacji w Kolonii Fajsławice przy kredytach zaciągniętych w tym roku to bardzo śmiała obietnica.

Czy poradzisz sobie z tym zadłużeniem? W jaki sposób?

Jestem świadomy jak wielkie jest to wyzwanie. Uważam, że należy położyć nacisk na większe pozyskiwanie środków zewnętrznych, a nie finansować przedsięwzięcia ze środków własnych, a na pewno nie z kredytu!

A co sądzisz o współpracy zagranicznej naszej Gminy?

Poza kilkoma wyjazdami uczniów z naszych szkół, nie widzę żeby płynęły jakiekolwiek korzyści dla Gminy z tej współpracy. A w jakim celu jeździł Pan Wójt na Słowację, kiedyś na Ukrainę tego nie wiem. Jak będę Wójtem, na pewno te koszty będą mniejsze.

Mieszkańcy mówią, że chcesz wprowadzić dodatkowy podatek od nieruchomości? Podnosić podatki.  Mieszkańcy boją się tego.

To kłamstwo. Ktoś rozpowiada fałszywe informacje o mnie, na ten i inne sprawy. Podnoszenie podatków jest kompetencją Rady Gminy, a nie Wójta. Ja jako Wójt jestem przeciwny podnoszeniu i tworzeniu dodatkowych podatków. Jak pisałem na wstępie, jako społecznik chcę ułatwić życie naszym mieszkańcom.

Co myślisz o rozwoju naszej sąsiedniej gminy Piaski?

Jestem pełen podziwu dla gospodarza, zresztą Michał Cholewa został doceniony za swoją pracę przez mieszkańców wygrywając wybory. Gratuluję ci Michale!

Nasza Gmina straciła już wiele szans na rozwój. Za sześć lat kończą się Fundusze Europejskie. To ostania kadencja, w której jest szansa żeby wykorzystać pieniądze z Unii do rozwoju gminy. Nie dostaniemy już kolejnej szansy. To dramatyczny wybór. Obecny wójt zmarnował już za dużo lat. Nie potrafił wykorzystać tej szansy. Chcę żaby nasi mieszkańcy to zrozumieli!

Przypomnę moją pierwszą kadencję gdy byłem Radnym, wtedy Urząd nie pozyskiwał środków zewnętrznych. Po naciskach moich i kilku ówczesnych radnych został zatrudniony specjalista w dziedzinie pisania projektów unijnych. Wtedy coś drgnęło. Ale to był krótki zryw. My w porównaniu z Piaskami jedziemy furmanką, a oni pędzą jak piękny błyszczący samochód sportowy. Cieszy mnie fakt, że Rada Gminy zmieniła się, jest to jeden nowy silnik, teraz czas na kolejną zmianę, na zmianę Wójta. Jak będą dwa nowe silniki to Nasza Gmina równo ruszy do przodu. W przeciwnym razie, będzie dalej dreptać.

Nasza gmina zajęła odległe 1694 miejsce, w rankingu najszybciej rozwijających się gmin w latach 2010-2014, opublikowanego niedawno przez czasopismo „Wspólnota”. Sąsiednie Rybczewice były o 1000 pozycji wyżej od nas! Niech to da naszym mieszkańcom do myślenia jak marnotrawimy nasze szanse.

Uważam, że my mieszkańcy Gminy Fajsławice zasługujemy na godniejszą reprezentację, zasługujemy na spełnienie obietnic wyborczych i codziennych spraw, bo mamy swoje potrzeby i oczekujemy od władzy więcej pracy na naszą rzecz, a nie na swoją własną. Mamy dość pustych obietnic. Ja zrealizuję swoje cele programowe i te potrzeby, które słyszałem od mieszkańców podczas moich odwiedzin w poszczególnych miejscowościach.

Drodzy mieszkańcy Naszej Gminy, mamy ostatnią szansę na odnowę Gminy. Pójdźmy na wybory, dokonajmy, zmiany Wójta. Czas na Nową Gminę Fajsławice!

Dziękuję za wywiad. Pozdrawiam.

Dziękuję.

Rozmawiał: Michał Stępniak