Radny chce sprzedać działkę pod boisko

Frassati

Boisko piłkarskie, za Urzędem Gminy Fajsławice, na którym obecnie rozgrywają się mecze jest niewymiarowe. Jego długość to 90 m.

W Fajsławicach pilnie potrzeba nowego placu pod boisko sportowe dla naszych piłkarzy. Trwają poszukiwania i rozważane są różne opcje. Najbardziej prawdopodobną jest zakup działki od radnego Janusza Krysy, za ponad 200 tysięcy złotych.

O tym, że boisko piłkarskie za Urzędem Gminy w Fajsławicach jest niewymiarowe wiadome było od samego początku. Dlatego władze federacji piłkarskiej jedynie warunkowo zgodziły się na rozgrywanie tu meczy. Zgoda kończy się z upływem sezonu, czyli w czerwcu. Pomimo tego, że czasu było dużo, nie zapadły w tym kierunku jeszcze żadne wiążące decyzje. Najważniejszą z nich jest wybór lokalizacji obiektu.

Teren pod boisko Fajsławice

Łąki obok Remizy OSP w Fajsławicach

Gmina dysponuje kilkoma działkami, ale każda z nich ma swoje wady. Dlatego pojawił się pomysł kupienia działki od prywatnej osoby. Gęsta zabudowa w centrum Fajsławic każe szukać miejsca nieco dalej. Pod uwagę brana była miedzy innymi łąka obok remizy OSP w Fajsławicach. Jej największymi zaletami są dobry dojazd, nieduża odległość od centrum i równy teren. Ze względu na niską jakość użytków gmina nie poniosłaby także kosztów odrolnienia terenu. To na plus. Minusem jest to, że teren ten jest podmokły i niezbędna byłaby melioracja terenu. Drugą wadą jest cena. Niektórzy właściciele zwęszyli interes i zażądali kwoty, która dla władz gminy jest nie do przyjęcia. Ten wariant więc upadł.

Teren pod boisko w Suchodołach

Teren, na którym znajduje się budynek szkoły w Suchodołach

Pojawiły się też inne propozycje. Jedną z nich była działka stanowiąca własność gminy, na której znajduje się obecnie budynek dawnej szkoły w Suchodołach. Jej największą zaletą jest to, że nie trzeba jej kupować. Trzeba natomiast rozebrać szkołę i zniwelować teren. Dodatkowo wokół budynku już kilkukrotnie kręcili się potencjalni inwestorzy, którzy chcieliby otworzyć tam zakłady pracy. Jeden z nich w chwili obecnej rozważa jej zakup. Na działce tej trzeba by się mocno nagimnastykować, żeby zmieścić pełnowymiarowy stadion piłkarski z bieżnią i budynkiem socjalnym. Jest w kształcie prostokąta o wymiarach 100 na 130 m, a to trochę za mało. Szkoda, że sprzedając niedawno zespół pałacowo-parkowy w Suchodołach, położony tuz obok, nie pomyślano, aby wydzielić fragment działki, na którym znajdowało się boisko Błękitnych Suchodoły. Teraz gmina oszczędziłaby sporo pieniędzy. Za nieprzemyślane decyzje trzeba słono płacić.

Dlatego też, najbardziej prawdopodobną opcją, jest budowa boiska na działce nr 1658/17 położonej, za zespołem parkowo-pałacowego w Fajsławicach. Jest duża, ma ponad 2 ha powierzchni i do tego sąsiaduje ze szkołą podstawową i gimnazjum. Dzieci mogłyby więc z niej korzystać także na lekcjach wychowania fizycznego. Niestety, na tym jej zalety się kończą. Jest typową działką rolną, gmina będzie musiała więc pokryć koszty odrolnienia, które jak udało nam się ustalić mogą wynieść nawet 200 tys. zł. Do tego doszłyby jeszcze środki na niwelację, bo działka jest pochyła. Nie mamy w tym zakresie szacunku kosztów, jednak będą to na pewno kolejne dziesiątki tysięcy złotych. To jeszcze nie wszystko. Działka nie ma dobrego dojazdu, trzeba by do niej wybudować drogę i kupić pod nią odpowiedni teren. Przebiega nad nią też lina energetyczna, którą trzeba by schować pod ziemią. To kolejny wydatek o wartości 150 tys. zł. Sporo tego. Pamiętajmy jednak, że to tylko koszty przygotowania działki. Trzeba będzie jeszcze wybudować obiekt sportowy wraz całym zapleczem. Podobno szacunki mówią o kwocie przekraczającej 3 mln zł. Te jednak będzie trzeba ponieść niezależnie od tego, gdzie ostatecznie powstanie „fajsławicki stadion”.

Teren pod boisko w Fajsławicach obok szkoły

Na czerwono zaznaczono obszar działki nr 1658/17

Nasze wątpliwości budzi też to, że działka nr 1658/17 należy do radnego Janusza Krysy. Mimo tego, że zasiada we władzach gminy, także upatrzył szansę na dobry interes i zażądał ceny 90 tys. za ha, czyli ponad 200 tys. za całość. To bardzo dużo. Aktualnie ceny działek rolnych w naszej gminie oscylują w granicach 30 tys. zł za ha. Już sam pomysł kupienia działki od radnego przez gminę nie wygląda dobrze, a za taką cenę zaczyna „pachnieć” skandalem. Dodajmy, że gmina będzie musiała dołożyć kolejnych kilkaset tysięcy, żeby przygotować działkę do budowy. Takie postępowania ma niewiele wspólnego z gospodarnością. Pewnie dużo taniej byłoby kupić działkę obok remizy w Fajsławicach, albo pomyśleć o działce w innej lokalizacji, nie koniecznie należącej do radnego.

NASZYM ZDANIEM

Był czas na działania. Można było rozważać rożne propozycje. Termin się kończy i kończą się też możliwości wyboru. Znów decyzje zapadną pod presją czasu, a te często oznaczają duże koszty. Najgorszą sytuacją z możliwych byłaby jednak taka, gdyby boisko nie powstało.

A Waszym zdaniem gdzie powinno powstać nowe boisko piłkarskie i czy w ogóle jego budowa jest konieczna. Zachęcamy do udziału w naszej ankiecie.

Gdzie powinno powstać nowe boisko piłkarskie?

  • Nie ma potrzeby, aby powstawało nowe (32%, 72 głosów)
  • W Fajsławicach, obok remizy OSP (30%, 66 głosów)
  • W Fajsławicach, obok szkoły podstawowej (15%, 33 głosów)
  • Władze powinny szukać innego rozwiązania (13%, 28 głosów)
  • W Suchodołach, na miejscu budynku dawnej szkoły (9%, 21 głosów)
  • Nie mam zdania (1%, 3 głosów)

Liczba głosujących: 223

Loading ... Loading ...

SM