Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Lublinie

Konstytucja_3_Maja

Przed nami uroczyste obchody 224. rocznicy przyjęcia przez Sejm Wielki Ustawy Rządowej, regulującej ustrój prawno-państwowy Rzeczypospolitej. Ustawa zasadnicza z 3 maja 1791 r. stanowi jedną z najpiękniejszych kart w historii Polski.

Tańce narodowe, fotografie w historycznej scenerii, warsztaty plastyczne oraz „wycieczki po XVIII-wiecznym Lublinie” z przewodnikiem – to tylko niektóre atrakcje przygotowane w ramach obchodów.

Oficjalną część uroczystości rozpocznie ceremoniał wojskowy, na który złoży się m.in. meldunek dowódcy uroczystości i powitanie kompanii honorowych oraz podniesienie flagi państwowej na maszt i odegranie hymnu narodowego. Po wystąpieniu Wojewody Lubelskiego odczytany zostanie apel pamięci i oddana salwa honorowa.

Po tym w ramach koncertu okolicznościowego na Placu zobaczyć będziemy mogli wspólny występ orkiestry wojskowej i Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie.  W programie tańce tj. Polonez i Mazur.

Następnie reprezentanci poszczególnych instytucji: członkowie Komitetu Honorowego obchodów Święta 3 Maja, parlamentarzyści, przedstawiciele konsulatów, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, centralnych organów władzy, instytucji i organizacji złożą wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Konstytucji 3 Maja.

Po defiladzie kompanii honorowych zapraszamy do udziału w Festynie Trzeciomajowym. Otworzy go uroczysty Polonez z udziałem władz województwa, miasta oraz mieszkańców. Korowód poprowadzi Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. W. Kaniorowej.

Z występem na scenie pojawią się również Zespoły Tańca Ludowego UMCS, Zespół Pieśni i Tańca Jawor Uniwersytetu Przyrodniczego, Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego, Zespół Sławiniacy oraz Grupa Wokalna Albertus,  które zaproszą m.in. do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych oraz nauki kroków niektórych tańców narodowych.

Fundacja Niepodległości zaprezentuje zabytkowe pojazdy wojskowe oraz luksusowe samochody kolekcjonerskie.

W ramach festynu odbywać się będą ponadto warsztaty plastyczne dla dzieci przygotowane i prowadzone przez członków Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA Koło w Lublinie.

O godz. 14.00 sprzed Pomnika Konstytucji 3 Maja przewodnicy miejscy PTTK poprowadzą grupy śladami XVIII-wiecznego Lublina.

W trakcie uroczystości będą rozdawane na ulicach Lublina broszury z programem obchodów i odezwą Komitetu Honorowego, a także biało-czerwone wstążki i baloniki.

Impreza organizowana jest wspólnie przez Lubelski Urząd Wojewódzki w Lublinie, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie i Urząd Miasta Lublin.

W organizację obchodów Narodowego Święta 3. Maja włączają się także jednostki wojska i służb mundurowych: policji, straży granicznej, służby więziennej i straży pożarnej oraz harcerze Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Lublin.

Źródło: http://www.lublin.uw.gov.pl/