Sołectwa na nowo – rozpoczynają się konsultacje nowych statutów sołectw

sołtys 2

Źródło zdjęcia: lubartow24.pl

Jest szansa, że będziemy mieli w końcu sołectwa z prawdziwego zdarzenia. Władze gminy rozpoczęły dziś konsultacje z mieszkańcami, dzięki którym mają powstać nowe statuty sołectw. Uwagi do projektu można składać do 20 listopada 2015 roku. To dobry moment, aby mieszkańcy aktywnie włączyli się w życie gminy i wzięli odpowiedzialność za swoje najbliższe otoczenie. Naszym zdaniem warto, bo nikt nie zadba o nas lepiej niż my sami.

Wszyscy wiemy, że sołectwa w naszej gminie traktuje się jak piąte koło u wozu. Nikt właściwie nie wie, do czego służą. Można wprost powiedzieć, że w takiej formie jak dotychczas są one bezużyteczne. To samo można stwierdzić o sołtysach i radach sołeckich. Podstawowym obowiązkiem sołtysów w naszej gminie jest rola inkasenta, choć przepisy prawa przewidują dla niego zupełnie inną funkcję. O tym, co robią u nas rady sołeckie chyba nikt nie ma pojęcia.

A więc co to za twór? Skąd się wziął i czy tak to wygląda w innych gminach? Głównym celem tworzenia sołectw jest przekazanie im części zadań gminy. Mogą one prowadzić świetlice wiejskie, zarządzać obiektami sportowymi lub kulturalnymi i organizować w nich imprezy i zawody. Sołectwa mogą też dbać o utrzymywanie terenów zielonych i robić wiele, wiele innych rzeczy, które należą do kompetencji gminy. Wraz z obowiązkami, mieszkańcy powinni otrzymać środki na ich realizację, wydzielone z budżetu gminy. Chodzi też o to, aby mieszkańcy przejęli część odpowiedzialności za gminę. Żeby poczuli się jej gospodarzami. Zaletą prężnie działających sołectw jest umacnianie się więzi społecznych, a to ostatnio mocno u nas szwankuje.

To, że dotychczas w naszej gminie sołectwa nie działały tak jak trzeba, to w dużej mierze zasługa władz. Zaniedbania sięgają wielu lat. W gminie nie obowiązują statuty sołectw, których zadaniem jest określenie jakie zadania maja pełnić sołectwa, sołtysi i rady sołeckie. Sołectwa nie mogły objąć w posiadanie świetlic wiejskich czy działek gminnych. Nie dostawały też żadnych funduszy na swoją działalność z budżetu gminy. Na wiosnę tego roku Wojewoda Lubelski pogroził palcem władzom gminy i nakazał im załatanie tej dziury. Teraz sprawy ruszają do przodu i rozpoczynają się konsultacje projektu nowych statutów sołectw.

To właściwy moment, aby mieszkańcy pomyśleli o tym jak chcą urządzić swoje otoczenie. Czy chcą przejąć świetlicę wiejską i prowadzić tam zajęcia kulturalne lub sportowe, a może wystarczy im kawałek działki gminnej, na którym można będzie urządzić plac zabaw dla dzieci, miejsce na wspólnego grilla czy siłownię pod chmurką. W statutach powinny być też zawarte zapisy o możliwości korzystania  przez mieszkańców z „funduszu sołeckiego”, który ułatwi im realizację tych wszystkich celów. Dlatego też zachęcamy Was do udziału w konsultacjach, kontaktu z władzami gminy i zgłaszania swoich pomysłów.

Projekt statutu można znaleźć TUTAJ.

OBWIESZCZENIE ws konsultacji-page-001

SM