Sroga kara za kurę

Inspekcja Weterynaryjna w Krasnymstawie prowadzi kontrole przestrzegania zakazu wypuszczana drobiu z kurników. Wczoraj inspektorzy pojawili się w naszej gminie, skontrolowali cztery gospodarstwa i przeciwko jednemu z rolników wszczęli postępowanie.

– Mam osiem kurek – mówi nam jedna z mieszkanek Ignasina – muszę je trzymać w zamknięciu, a to dla nich straszna męka. W kurniku nawet nie ma okien. To nie jest miejsce, w którym kura może przebywać cały czas. Tylko patrzeć, jak wszystkie wyzdychają.

Zakaz wszedł w życie pod koniec zeszłego roku w związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków wywołanej wirusem grypy A podtypu H5 i H7. Przepis nakazuje „odosobnienie drobiu lub innych ptaków w gospodarstwie, w szczególności w zamkniętych obiektach budowlanych lub innych miejscach, w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach oraz ograniczający ich kontakt z dzikimi ptakami”.

Jeszcze w zimie nie było tak źle i rolnicy stosowali się do zaleceń, ale teraz przyszło kilka cieplejszych dni i rolnikom przykro jest patrzeć, jak drób męczy się w zamknięciu. Wiedzą, że ptaki potrzebują słońca i wypuszczają je na zewnątrz, nie licząc się z konsekwencjami.

Inspekcja Weterynaryjna jednak nie ma zamiaru nikomu pobłażać – najważniejsze jest powstrzymanie epidemii. W całym powiecie trwają kontrole przestrzegania zakazu. We wtorek na terenie naszej gminy zostały skontrolowane cztery gospodarstwa. W stosunku do jednego wszczęto postepowanie administracyjne. Najniższa kara to około 800 zł, najwyższa może sięgać nawet 8000 zł! To kwoty, które wielokrotnie przekraczają wartość drobiu.

Nie jest znana data końca obowiązywania zakazu. Ciągle wykrywane są nowe ogniska wirusa. Dlatego osoby, które nie posiadają odpowiednich warunków do przetrzymywania drobiu w zamknięciu powinny rozważyć czy nie dokonać jego uboju. Na pewno trudniej będzie w zbliżające się święta wielkanocne o świeże wiejskie jajka.

SM

Poniżej materiały przesłane przez Inspekcję Weterynaryjną w Krasnymstawie