Władze Gminy Fajsławice zdecydowały się na remont osiemnastowiecznej kolumny, której wizerunek znajduje się w herbie gminy. Naprawy wymaga przede wszystkim podbudowa z kamienia wapiennego. Dalsze jej niszczenie mogłoby doprowadzić nawet do zawalenia się budowli. Koszt renowacji szacowany jest na 25 tys. zł. Środki te gmina zamierza pozyskać z Lokalnej Grupy Działania „Krasnystaw PLUS”.
Znaczenie tej budowli zdecydowanie wzrosło po wkomponowaniu jej wizerunku w herb Gminy Fajsławice. Choćby z tego powodu władze powinny darzyć ten obiekt szczególnymi względami. Wrósł on już na tyle w świadomość mieszkańców i stał się naszym lokalnym symbolem, że my także skorzystaliśmy z jego wizerunku tworząc logo naszego wydawnictwa.
Nasyp ziemny wraz z kolumną znajduje się na prywatnej działce. Dlatego władze gminy musiały dojść do porozumienia z jej właścicielem w sprawie renowacji. Zgodził się na dzierżawę gruntu na okres 10 lat. Docelowo powinno się jednak dążyć do pozyskania własności części działki. W tym celu należałoby wydzielić jej część, na której znajduje się kolumna, a także zapewnić do niej dostęp.
Odpowiednie zagospodarowanie działki, czyli zapewnienie dojazdu, zadbanie o nasyp, zamieszczenie odpowiedniej tablicy informacyjnej, mogłoby sprawić, że kolumna stałaby się atrakcją turystyczną. Sprzyjałoby temu jej położenie w bliskiej odległości od drogi krajowej.
Czy ktoś ze znawców lub sympatyków historii gminy mógłby opisać historię i cel powstania tej kolumny? Z góry serdecznie dziękuję! 🙂
W Internecie można doszukać się kilku wersji tego dlaczego i z jakiego powodu powstał ten obelisk. Popytam i poszukam, może uda się znaleźć coś jeszcze.
Kiedy postawiono to nie wiem. W tv lublin mówili i wcześniej gdzieś czytałem, że to dla upamiętnienie walk Leszka Czarnego z Jadżwingami (musiało być dawno). Drugi taki obelisk-kolumna znajduje się w miejscowości Łysołaje, (koło Łęcznej). Jedyne w Polsce, w Europie i na Świecie. Ale klasy zerowej zabytek to raczej nie jest. Natomiast lokalnie jest chyba najważniejszy.
Ta kolumna to tzw. „kolumna toskańska”. Nie wiem ile ich jest ale jest ich chyba więcej niż 3, bo kolejna, prawie identyczna jak nasza, znajduje się w Zawieprzycach. Jest artykuł fajny na wikipedi. Pewnie podobnych zabytków w Europie jest wiele więcej.
Co do powodu powstania naszej kolumny to za stroną bartekbaran.cba.pl (tam literatura) ” (…)Pochodzi prawdopodobnie z 1721 bądź 1731 roku. Wiele źródeł podaje, iż jest to obelisk dla upamiętnienia zwycięstwa Leszka Czarnego nad Jaćwingami w 1281 r. W 1731 r. przypadała właśnie 550 rocznica tego wydarzenia. Alternatywna wersja podaje, że może to być monument związany z cmentarzem grzebalnym po epidemii cholery w 1720 r.”
Co do konkretnej odpowiedzi nad genezą tego zabytku to pewnie krótkie badania archeologiczne rozwiały by wątpliwości.
Dobrze że ktoś się wreszcie zainteresował problemem, zważywszy że gmina wzięła sobie go za herb. Szkoda żeby się rozpadł 🙂
Bardzo dziękuję za udzielone informacje. 🙂