Tania porzeczka

Pożeczka czarna

Źródło: http://pl.wikipedia.org/

Plantatorzy czarnej porzeczki narzekają na niską cenę za owoce. Na skupach za kilogram dostają średnio 50 groszy.

– Jest tragicznie – rozkłada ręce pan Stanisław, właściciel ok. 2 ha plantacji czarnej porzeczki w powiecie kraśnickim (na zdjęciu). – Jestem w trakcie zbiorów. Myślę, że będą porównywalne jak w ubiegłym roku. Przypuszczam też, że pieniądze ze sprzedaży owoców pokryją jedynie koszty kombajnu, za wynajęcie którego muszę zapłacić. Za inne rzeczy będę musiał zapłacić z własnej kieszeni. Z zabiegów pielęgnacyjnych nie można przecież zrezygnować. 

– Sytuacja jest naprawdę zła – potwierdza Piotr Baryła, wiceprezydent IBA – Międzynarodowego Stowarzyszenia Porzeczki Czarnej, wiceprezes Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek. Jest też współwłaścicielem ok. 20 ha plantacji czarnej porzeczki niedaleko Lublina. – W naszym gospodarstwie oddajemy owoce do zakładów przetwórczych. W sobotę cena za czarną porzeczkę na tłoczenie była w granicach 50 gr. za kg. Na skupach cena jest o około 15 groszy niższa.

Zdaniem przetwórców, powodem tak niskiej ceny jest nadprodukcja, która była widoczna już w ubiegłym roku. Wzrosła liczba plantacji, większe są zbiory, a to nie idzie w parze z popytem.

Więcej…

Źródło: http://www.dziennikwschodni.pl