Trybunał zajmie się dziś przepisami o „janosikowym”

We wtorek (04.03) Trybunał Konstytucyjny oceni przepisy o „janosikowym”. Skargę złożył Sejmik Województwa Mazowieckiego, które w ramach „janosikowego” przekazało na rzecz biedniejszych samorządów w sumie prawie 6,4 mld zł, co doprowadziło je na krawędź bankructwa.”

Janosikowe” to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części swoich dochodów na rzecz biedniejszych. Spośród województw jedynym płatnikiem netto „janosikowego” jest mazowieckie. 18 lutego mazowieckie zalegało z wpłatą „janosikowego” za cztery ostatnie miesiące 2013 r. w kwocie ok. 170 mln zł. Gdy Ministerstwo Finansów wystawiło tytuły wykonawcze na prawie 63 mln zł (raty za wrzesień i październik 2013 r.) województwo zaciągnęło kredyt i uregulowało tę część należności.

„Od wielu lat władze województwa zwracają uwagę na to, że przepisy związane z +janosikowym+ uniemożliwiają samorządowi zarządzanie regionem, planowanie długofalowych inwestycji, a także wywiązywanie się ze swoich zadań wobec obywateli. W 2010 r. marszałek złożył wniosek o zbadanie ich zgodności z Konstytucją RP” – poinformowało w poniedziałek biuro prasowe samorządu.

Więcej…

Źródło: http://www.portalsamorzadowy.pl