Urząd bardziej przyjazny dla głuchoniemych

LUW Język migowy

Lubelski Urząd Wojewódzki jest instytucją bardziej przyjazną dla osób głuchoniemych. Dysponujemy możliwością szybkiego tłumaczenia on – line języka migowego.

– To ważne udogodnienie dla osób posługujących się językiem migowym. Dzięki możliwości skorzystania z tłumacza on-line mogą korzystać z urzędu bez utrudnień – uważa wojewoda Wojciech Wilk.

Do tej pory zgodnie z prawem osoba głuchoniema mogła umówić się na wizytę w urzędzie wojewódzkim rezerwując ją przynajmniej trzy dni wcześniej. Urząd ma w takim przypadku obowiązek zapewnienia tłumacza języka migowego.

Po uruchomieniu tłumacza on-line głuchoniemy może przyjść do urzędu bez konieczności rezerwowania wizyty. Po przyjściu do LUW zostanie przez pracownika skierowany do pokoju, w którym znajduje się specjalny wideofon. Po połączeniu z tłumaczem osoba głuchoniema będzie widzieć na ekranie wideofonu tłumacza, który przekaże jej w języku migowym słowa pracownika urzędu. Tłumacz przez telefon przetłumaczy pracownikowi urzędu słowa osoby głuchoniemej.