Uwięzili Gazelę w remizie na Woli Idzikowskiej

Remiza OSP Wola Idzikowska

W garażu został uwięziony wóz strażacki Gazela

W remizie OSP na Woli Idzikowskiej stoi nieduży wóz strażacki Gazela. Stoi i chyba już nie wyjedzie bo powiat tak przebudował drogę, że zablokował wjazd do garażu. Władze gminy Fajsławice żądają wyjaśnień od Zarządu Dróg Powiatowych w Krasnymstawie, ale same też nie dopilnowały sprawy.

Kilka dni temu otrzymaliśmy anonimowe zgłoszenie od mieszkańca wsi Wola Idzikowska. Poproszono nas o przyjrzenie się temu jak została przebudowana droga powiatowa na wysokości remizy Ochotniczej Straży Pożarnej. W jego opinii po zakończeniu inwestycji nie będzie można wyjechać, ani wjechać do garażu. I rzeczywiście. Na pierwszy rzut oka widać, że ktoś projektując nową drogę nie pomyślał o zapewnieniu wjazdu do budynku. Jezdnia została podniesiona o kilka centymetrów, a na jej skraju ułożono krawężnik. Wjazd do garażu, który dotychczas i tak był niewygodny i stromy, teraz przestał już istnieć. W garażu został nieduży samochód strażacki Gazela, którego wyciągnięcie z tego miejsca może być bardzo trudne.

Skargi na przebudowę drogi wpłynęły także do Urzędu Gminy. W ostatni piątek na stronie internetowej gminy pojawiło się pismo skierowane Zarządu Dróg Powiatowych w Krasnymstawie, w którym wójt żąda wyjaśnień dlaczego zaakceptowano projekt budowlany z takimi rozwiązaniami. Sprawa była też podniesiona przez radnego powiatowego Grzegorza Lipę na ostatniej sesji Rady Powiatu Krasnostawskiego. Pytał, dlaczego budynek użyteczności publicznej został pozbawiony dostępu do dużych powierzchni garażowych i wozu strażackiego. Tłumaczył, że samochód ma napęd na cztery koła i jest używany zazwyczaj w okresie zimowo-wiosennym. Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Piotr Banach przyznał, że dostęp do garaży jest utrudniony, ale zaznaczył, że taka sytuacja istniała już wcześniej. Zauważył też, że projekt był konsultowany z gminą Fajsławice i nie zgłoszono żadnych uwag.

doc20160825074918-page-1

Pismo wójta gminy Fajsławice do dyrektora ZDP w Krasnymstawie

Jak się okazuje, z naszą gminą nie tylko konsultowano projekt drogi, ale także wyłożyliśmy na ten cel ze swojej kieszeni ponad 171 tys. zł. Wydaliśmy więc całkiem sporą kwotę, ale nikt z naszej gminy nie sprawdził, co otrzymamy w zamian. Teraz jedyne wyjście to przeprojektowanie drogi w tym miejscu i ponowna przebudowa. Projektant i wykonawca nie zrobią tego za darmo. Jak to mówią – za brak rozsądku trzeba płacić.

SM

Wola Idzikwska