W woj. lubelskim powstanie pierwsza elektrownia słoneczna

Elektrownia słoneczna

Jesienią tego roku ma ruszyć pierwsza w Lubelskiem (w gm. Rossosz) elektrownia słoneczna o mocy 1,4 MW, którą wybuduje samorządowa spółka Energia Dolina Zielawy. Koszt projektu wynosi około 9,5 mln zł; ponad 3,7 mln zł pokryje dotacja z funduszy unijnych.

Elektrownia powstanie w miejscowości Bordziłówka w gminie Rossosz. Na obszarze około 3,5 ha ustawionych zostanie ponad 5,5 tysiąca paneli fotowoltaicznych, zamieniających energię słoneczną na prąd elektryczny.

– Przetarg, który ma wyłonić wykonawcę, został już ogłoszony i ma być rozstrzygnięty w połowie maja. Chcemy, aby elektrownia ruszyła do końca października tego roku – powiedział PAP prezes spółki Energia Dolina Zielawy Mateusz Majewski.

Według Majewskiego będzie to największa farma fotowoltaiczna w Polsce. – Farma w Wierzchosławicach ma moc 1 MW. Obecnie nie ma większych i nie są budowane. W naszej okolicy są bardzo dobre warunki klimatyczne – nasłonecznienie należy do najlepszych w kraju, mamy rozległy płaski teren – podkreślił.

Farma w Bordziłówce ma kosztować około 9,5 mln zł. Ponad 3,7 mln zł pokryje dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego; 3,5 mln zł to preferencyjna pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zaś pozostałe koszty będą sfinansowane z kredytu komercyjnego.

Więcej…

Źródło: http://www.dziennikwschodni.pl