W Żółkiewce stanie 11 nowych wiatraków

Farma wiatrowa w Margoninie

Farma wiatrowa w Margoninie. Największa w Polsce

Pomimo licznych protestów mieszkańców gminy Żółkiewka, przygotowania do budowy farmy wiatrowej wchodzą na ostatnią prostą. Na wniosek inwestora – firmy WINDBUD Sp. z o.o. z Inowrocławia, Starosta Krasnostawski przygotowuje się do wydania pozwolenia na budowę dla 11 siłowni wiatrowych. Po jego zgodzie ruszy budowa.

Nasz powiat jak na razie broni się przed budową farm wiatrowych. Przeciwko budowie elektrowni protestowali między innymi mieszkańcy gmin Gorzków, Łopiennik Górny, Fajsławice, a ostatnio także Krasnystaw. Obawy części z nich budzi głównie wpływ urządzeń na zdrowie. Wskazują na hałas, infradźwięki czy migotanie cienia. Takie inwestycje mają też jednak swoich zwolenników. To głównie władze gminy, które w ten sposób chcą sobie zapewnić wyższe dochody z podatków oraz osoby, które podpisały z inwestorem umowy dzierżawy pod budowę siłowni.

Przodownikiem w tej dziedzinie w naszym powiecie jest gmina Żółkiewka. Pierwsze dwa urządzenia wybudowała tam w 2014 roku firma Megawat. Od dłuższego czasu słychać było pogłoski, że to jeszcze nie koniec, a gminę często odwiedzało dwóch inwestorów z Inowrocławia. Właśnie jeden z nich, firma WINDBUD Sp. z o.o., złożyła wniosek do Starosty Krasnostawskiego o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę. Dziś na stronie internetowej powiatu ukazało się ogłoszenie informujące o możliwości zapoznania się z dokumentacją inwestycji. Strony postepowania mogą też składać uwagi do wyłożonych planów. Kolejnym krokiem będzie wydanie decyzji i w przypadku, gdy nikt się od niej nie odwoła, firma WINDBUD będzie mogła rozpoczynać budowę farmy wiatrowej.

To co ewentualnie może jeszcze utrudnić inwestorowi działanie, to ustanowienie nowych zasad budowy elektrowni wiatrowych. Projekt w tej sprawie znajduje się aktualnie w polskim parlamencie. Zakłada on, że siłownie można by było stawiać jedynie w odległości większej niż 10-cio krotność wysokości wieży wraz wirnikiem. Aktualnie najczęściej buduje się elektrownie o wysokości 150 m do 200 m. Farmy wiatrowe można by wtedy budować nie bliżej niż 1,5 do 2 km od domów. Projekt ustawy utknął aktualnie w uzgodnieniach międzyresortowych i nie wiadomo kiedy trafi pod głosowanie posłów.

Poniżej ogłoszenie Starosty Krasnostawskiego:

Obwieszczenie starosty krasnostawskiego-page-001

SM