Wizyta Lubelskiej Izby Rolniczej na Łotwie

LIR na łotwie

W dniach 17- 21 maja 2016 r. grupa delegatów Lubelskiej Izby Rolniczej uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Powiatu Kraslawskiego na Łotwie.

W poprzednim roku LIR podpisała umowę o współpracy z powiatem Kraslawskim. Tegoroczny wyjazd był rewizytą polskich rolników. Podczas wyjazdu Zarząd Izby reprezentował Piotr Burek Prezes LIR oraz Antoni Szczepaniak  Członek Zarządu LIR. W Kraslawiu polska delegacja spotkała się z Gunarsem Upenieksem – Przewodniczącym Rady Powiatu Kraslawskiego oraz z Viktorią Lene  – Przedstawicielem Ministerstwa Rolnictwa Łotwy w Powiecie Kraslawskim.

Przez cały pobyt na Łotwie polską grupą opiekował się nasz rodak Józef Dobkiewicz – Radny Powiatu Kraslawskiego. Podczas krótkiej wizyty rolnicy z Lubelszczyzny odwiedzili gospodarstwo rybackie Saftara Rahimova, specjalizujące się w produkcji jesiotra.

Grupa odwiedziła też 2 5000 ha gospodarstwo Aleksandra Iwanowa. W prowadzeniu gospodarstwo Iwanowowi pomaga syn i kilkunastu pracowników. Gospodarstwo ukierunkowane jest na hodowlę bydła mięsnego  oraz uprawę zbóż i rzepaku.

Delegaci mieli okazję odwiedzić również gospodarstwo kwiatowe Aiwara Ejnika oraz zwiedzić lokalny browar.

LIR na Łotwie 1

Była oazja odwiedzić też miejsca związane z historią Polski. W Kraslawiu grupa oddała cześć poległy żołnierzom 3 Dywizji Legionów Polskich  walczącym o niepodległość Łotwy w 1920 r. z bolszewikami pod dowództwem Rydza Śmigłego.

Ponadto dzięki zaangażowaniu naszego delegata – Krzysztofa Koślacza, grupa udekorowała pomnik zwycięskiej bitwy pod Kircholmem. Pan Krzysztof przedstawił delegatom historię konfliktu i przebieg bitwy.  Wszyscy uczestnicy wyjazdu byli pod wielkim wrażeniem zaangażowania i profesjonalizmu kolegi.

W przyszłym roku planowana jest wizyta rolników z powiatu Kraslawskiego na Lubelszczyźnie.

Źródło: http://www.lir.lublin.pl/