Wizytówka z Fajsławic: Gospodarstwo Zielarskie Wójcik i Bieliński

Gospodarstwo Zielarskie Wójcik i Bieliński

Wola Idzikowska 34, 21-060 Fajsławice

Tel. 508 088 080

Oferujemy sadzonki i nasiona:

  • ośmiu odmian rozchodników,
  • trzech odmian różeńca,
  • szczodraka korkoszowatego,
  • i wiele innych

Z naszych produktów korzystają firmy z Polski i zagranicy. Tworzymy zielone dachy i kompozycje z naszych roślin.

Rozchodnik karpacki. Autor zdjęcia: By Jerzy Opioła – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1619775

 

Rozchodnik rodzaj roślin należący do rodziny gruboszowatych.  wiele jego gatunków jest uprawianych jako rośliny ozdobne. Są bardzo łatwe w uprawie, nadają się do obsadzania murków i do ogródków skalnych. Niektóre mniej mrozoodporne gatunki są uprawiane w widnych pomieszczeniach jako rośliny pokojowe.

 

 

 

 

Źródło: Wikipedia

Różeniec. Autor zdjęcia: By Opioła Jerzy – Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=899286

Różeniec to roślina lecznicza. W związku z udowodnieniem bardzo korzystnych własności leczniczych, rozpowszechnia się uprawa różeńca górskiego dla pozyskania surowca.

  • Surowiec zielarski: kłącze z korzeniami. Zawiera ogromną ilość substancji czynnych: fenoloalkohol, glikozydy salidrozydu, rozarin, rozawin, rozin, liczne flawonoidy, fenolokwasy, kwasy organiczne (bursztynowy, cytrynowy, jabłkowy,szczawiowy),garbniki, tłuszcze, wosk, steryny, oksykumarynę, cukry i wiele innych. Z kłącza i korzeni wytwarza się nalewkę Rhodiolae fluidum i preparat Rodozin. Zioło to wchodzi w skład preparatu Meteo – na dolegliwości pogodowe.
  • Działanie: pobudzające (podwyższa sprawność organizmu), wzmacniające i adaptogenne (zwiększa wytrzymałość organizmu na stres i inne niekorzystne czynniki środowiska, zwiększa odporność na choroby)
  • Zbiór i suszenie: u roślin uprawianych w 5-6 roku uprawy wykopuje się kłącze, tnie na drobniejsze kawałki, myje i suszy w temperaturze 50-80 °C.

Źródło: Wikipedia

Szczodrak krokoszowaty – By Doronenko 08:35, 9 April 2007 (UTC) – Praca własna, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1912677

Szczodrak krokoszowaty to także roślina lecznicza. Znana mieszkańcom naszego regionu od co najmniej 3 wieków. Właściwości lecznicze rośliny wykazał syberyjski podróżnik Grigorij Potanin z końcem XIX wieku wskazując na stymulator energii mięśni. Pierwsze badania farmakologiczne przeprowadzono po II wojnie światowej, a pierwszy preparat w formie nalewki ukazał się w aptekach w roku 1955. Do celów leczniczych wykorzystuje się korzenie i kłącza zawierające m.in. kwas askorbinowy (ok. 0,1%), garbniki (5-10%), olejek eteryczny, karoten, inulinę, szczawian wapnia.

Wyciąg z rośliny i nalewka (przy użyciu 70-procentowego spirytusu) stosowana jest jako środek pobudzający i wzmacniający w zaburzeniach czynnościowych układu nerwowego, w stanach przemęczenia fizycznego i umysłowego. Jest używany również przy niemocy płciowej i w leczeniu alkoholizmu.

Do ogólnego użytku produkowany jest wzmacniający napój Sajany na bazie soku mandarynkowego z domieszką wyciągu z leuzei.

Źródło: Wikipedia