Wójt ujawnił komu umorzył podatki

Umorzenia

Wczoraj Wójt Gminy Fajsławice Tadeusz Chruściel opublikował informacje o tym, komu umorzył podatki w latach 2010-2012. Ujawnione zostały tylko umorzenia przekraczające kwotę 500 zł, bo tego wymaga ustawa. Na listach bez trudu doszukamy się nazwisk radnych i naszych miejscowych przedsiębiorców.

Pod koniec stycznia w artykule „Utajnione publiczne dokumenty” informowaliśmy, że władze Fajsławic nie publikują na stronie internetowej BIP gminy najważniejszych informacji o funkcjonowaniu gminy. Nie robią tego pomimo, że ustawa, która nakłada na nich ten obowiązek, przewiduje nawet rok kary więzienia za takie zaniedbania.

Dlatego też nasza redakcja pismem z dnia 30 stycznia 2014 r. zwróciła się do Wójta o uzupełnienie braków i mamy już tego pierwsze efekty.

W dniu wczorajszym, zaraz po południu, na stronie BIP gminy Wójt opublikował listy umorzeń z lat 2010 – 2012. Naszą uwagę zwróciło to, że na listach znalazły się nazwiska radnych, a także naszych lokalnych przedsiębiorców. Niektórym z nich, podatki w kwotach sięgających nawet kilku tysięcy złotych, umarzane były co roku. Wójt tłumaczy swoje decyzje bardzo lakonicznie: „ważnym interesem podatnika”.

Decyzja o umorzeniu takiego zobowiązania jest uznaniowa, jednak nie oznacza to, że wójt może umarzać podatki komu chce i z powodu, który on uzna za stosowny. Niedawno boleśnie przekonał się o tym Burmistrz Ryk, który został oskarżony o nielegalne umarzanie podatków. Więcej na ten temat znajdziecie TUTAJ.

Czekamy jeszcze na informacje o umorzeniach podatków z lat 2007-2009 i 2013.

SM